Muzeum
23.04.2013

Ponad 15 000 zwiedzających podczas dni otwartych

20 i 21 kwietnia 2013 r. to dla Muzeum Historii Żydów Polskich epokowe daty – rozpoczęcie działalności programowej w nowym budynku. W ramach trwających przez cały weekend dni otwartych odwiedziło nas przeszło 15 000 gości z Polski i zagranicy. To imponujący wynik, który stawia przed nami wysokie wymagania.

Zwiedzający muzeum podziwiali niezwykłą architekturę – zwłaszcza zapierający dech w piersiach hol. Przewodnicy oprowadzali grupy po różnych miejscach budynku, po drodze zaglądając do sali projekcyjnej na film – wirtualną podróż po wystawie głównej (której instalacja potrwa do końca 2013 roku).

W holu muzeum atrakcje nie ograniczały się do podziwiania wnętrza. Zwiedzający dzielili się swoimi marzeniami i oczekiwaniami wobec muzeum, tworząc „Drzewko marzeń”, zaś wieczorem przestrzeń holu zmieniła się w scenę, na której odbył się niezwykle plastyczny spektakl „Mapy pamięci”.

W sobotę, niemal 1000 widzów obejrzało przedpremierowe pokazy filmu „Rotem” w reż. Agnieszki Arnold, ponad 300 słuchaczy zgromadził też fascynujący wykład prof. Samuela Kassowa, opowiadającego o historii i zbiorach Archiwum Ringenbluma. Prawdziwe oblężenie przeżywało centrum edukacyjne, które przygotowało różnorodne warsztaty, w ramach których dyskutowaliśmy o filmach, przelewaliśmy wspomnienia na papier przy pomocy pasteli i węgla i wyklejaliśmy żonkilami mural na ścianie. Warsztaty „Kartka z kalendarza 1943” odwiedził m.in. dziennikarz „Gazety Wyborczej” (jego relacja TUTAJ)

Zwiedzający chętnie zaglądali też do sal centrum informacyjnego, gdzie przy stanowiskach komputerowych można było poszperać materiałach o historii i kulturze polskich Żydów, a także dowiedzieć się więcej o samym muzeum. Warto wspomnieć, że w muzeum działają już sklepik muzealny i bufet, można więc śmiało zaplanować tu dłuższą wizytę.

W tym samym czasie na ulicach Warszawy 400 wolontariuszy przypinało przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o Powstaniu w Getcie. Spotykali się przy tym z niezwykłą życzliwością i zainteresowaniem.

21.04 przez cały dzień ponownie odiwedzali nas goście. Odbywały się spacery i warsztaty. Tego dnia odbyło się również niezwykłe spotkanie z Ocalałymi, prowadzone przez Annę Bikont. Następnie w muzealnym audytorium rozgorzała fascynująca debata: „Trzy razy pod prąd. Karski, Ringelblum, Lemkin”, podczas której Jacek Żakowski i jego goście (Samuel Kassow, Judith Goldstein, Roman Kuźniar i Maciej Kozłowski) dyskutowali na temat roli, jaką w historii XX wieku odegrały trzy tytułowe postacie. O godzinie 17.00 na trasę śladami dawnych ulic getta wyruszyła Masa 1943 – przejazd około 2000 rowerzystów, chcących oddać hołd bohaterom getta. Wieczór upłynął pod znakiem premierowego pokazu filmu Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej "Ocaleni" o ocalałych z Holokaustu polskich Żydach.