Spotkanie
16.06.2020 - online

Cykl "Żydowskie ABC" online

Na zdjęciu mężczyzna (Piotr Kowalik), trzyma w dłoniach róg
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zachęcamy wszystkich sympatyków cyklu a także osoby, którym nie udało się dotrzeć na spotkania w muzeum do udziału w jego wirtualnym wydaniu. Ruszamy z "Żydowskim ABC online".

Gospodarzem spotkań, jak do tej pory, będzie Piotr Kowalik z Działu Edukacji, który tym razem zaprosi Was do swojego domu.

Przygotowaliśmy premiery na bardzo zróżnicowane tematy, aby odkryć przed Wami pasjonujący świat judaizmu. Na premiery odcinków "Żydowskiego ABC online" w wyznaczonych terminach zapraszamy na kanał Muzeum POLIN na YouTube.

Mój Izrael

  • Transmisja: 21 lipca, godz. 18.00
  • Spotkania na żywo za pośrednictwem platformy Zoom na profilu Muzeum POLIN na Facebooku >>

W lipcu gościem Piotra Kowalika będzie Ambasador Izraela w Polsce - Alexander Ben-Zvi, który podzieli się z nami osobistą opowieścią o sobie oraz o Izraelczykach i Izraelu, dzięki której lepiej zrozumiemy fenomen tego państwa i społeczeństwa. 

Spotkamy się z bardzo doświadczonym dyplomatą i ciekawym człowiekiem, czynnym w służbie dyplomatycznej w różnych miejscach świata już od lat 80. ubiegłego wieku. Usłyszymy od niego, jak postrzega obecność Izraelczyków w Polsce i Polaków w Izraelu. Pan Ambasador zarekomenduje nam, co jego zdaniem warto w Izraelu odwiedzić, i mogą to być rekomendacje nieoczywiste.

Partnerem spotkania jest Ambasada Izraela w Polsce.

Spotkanie jest częścią letniego programu kulturalno-edukacyjnego Muzeum POLIN – #ŁąkaLeśmiana. 

Program wydarzeń online "Łąki Leśmiana" w czerwcu >>

 

Minione spotkania

Czy judaizm pozwala Żydom na zabijanie?

Czytając w Biblii m.in. o podboju Kanaanu przez starożytnych Izraelitów nasuwają się pytania: Czy Żydzi popierali i czy może nadal popierają ideę „świętej wojny"? Czy pomimo przykazania "nie zabijaj" wolno im prowadzić wojny i zabijać wrogów? Jeżeli tak, to czy w religii żydowskiej jest miejsce na pacyfistyczne myślenie i działanie?

Holokaust jest postrzegany, jako ten moment w historii, który rzekomo dowiódł, że Żydzi wykazali się całkowitą biernością wobec totalnej przemocy - ale czy tak było w rzeczywistości? Odrębnym zagadnieniem jest rozwój syjonizmu i historia armii współczesnego państwa Izrael, które tworzą zupełnie nowy rozdział w dziejach żydowskiej cywilizacji. 


Szawuot – geneza narodu wybranego

Szawuot to jedno z najważniejszych świąt biblijnych związane ze starożytnymi obyczajami rolniczymi oraz upamiętnieniem nadania Tory na Synaju. Nawet bardziej niż Exodus, to właśnie objawienie synajskie rozumiane jest jako najważniejsze wydarzenie w duchowych dziejach narodu żydowskiego oraz geneza narodu wybranego.

Szawuot to także Święto Żniw, przypadające na czas pierwszych zbiorów w Ziemi Izraela. Synagogi i domy są przystrajane na zielono – zielenią, kwiatami oraz gałązkami. Chrześcijaństwo zaadaptowało to święto jako Zielone Świątki, nadając mu własne treści. Piotr Kowalik opowie nam o dawnych i obecnie praktykowanych zwyczajach podczas Szawuot oraz przybliży nam jego znaczenie dla tożsamości żydowskiej oraz dla prawa religijnego judaizmu.

Żydowskie ABC to cykl dyskusji wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej z udziałem ekspertów organizowany od listopada 2017 roku w Muzeum POLIN.

Polecamy książkę dobrą także dla młodszych >>

 

Czy każda miłość jest koszerna?

W klasycznym judaizmie seks to bardzo ważna część więzi małżeńskiej, wpływająca w dużej mierze na trwałość związku i zadowolenie małżonków. Inaczej widziany jest, raczej jako zjawisko niepożądane, seks pozamałżeński. Tematami gorącymi, najbardziej dyskutowanymi, są związki mieszane między Żydami/Żydówkami i Nieżydami  oraz stosunek do środowisk LGBTQ.

Piotr Kowalik opowie nam, na czym polega klasyczna etyka życia seksualnego w judaizmie i jakie są ważne współczesne pytania i dylematy z nią związane.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej