Zwiedzanie z przewodnikiem dla klas 1-3
Legendy i opowieści żydowskie
Czy legendy żydowskie pomagają lepiej zrozumieć historię Polski? Podczas oprowadzania dowiemy się m.in., w jaki sposób można było zostać „jednodniowym królem” oraz jak przewidzieć swoją przyszłość. Wsłuchamy się w śpiew ptaków wskazujących bezpieczne miejsce dla żydowskich wędrowców. Na dworcu kolejowym zobaczymy, dokąd najchętniej podróżowano w XIX w. Ten spacer przeniesie nas w dawne czasy pełne przygód i niespodzianek.
Słowa kluczowe: historia Polski, legendy żydowskie, Kraków.
Oprowadzanie nie obejmuje części wystawy poświęconych II wojnie światowej i okresowi powojennemu.
Poznajmy Sarę i Dawida!
Czemu ośmioletni Dawid nie używa telefonu w soboty? Dlaczego nosi małą okrągłą czapeczkę i nie korzysta ze szkolnej stołówki? O jakich grach i zabawach z przedwojennego warszawskiego podwórka opowiadała mu prababcia Sara? Podczas interaktywnego oprowadzania po wystawie będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na te i inne pytania, które pozwolą nam lepiej poznać żydowską religię i obyczaje.
Słowa kluczowe: synagoga, szabat, koszerność, dzieciństwo.
Oprowadzanie obejmuje cztery galerie wystawy stałej: "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Na żydowskiej ulicy", "Więzi".