Dwie dziewczynki podczas warsztatów na wystawie stałej w Muzeum POLIN. Jedna z nich trzyma podkładkę i patrzy na to, co na niej leży.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Edukacja
Zgłoszenia od 1.02.2023

Zima w mieście z Muzeum POLIN

Ferie w muzeum? Jak najbardziej! Z myślą o dzieciach, które zostają w ferie zimowe w Warszawie, przygotowaliśmy zajęcia przybliżające kulturę żydowską i rozwijające kreatywność. Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla grup dzieci korzystających z wypoczynku w placówkach edukacyjnych. Dzieciom z Ukrainy zapewniamy w miarę możliwości asystentów mówiących w języku ukraińskim.

 • rezerwacja zajęć w ramach akcji "Zima w mieście" startuje 1 lutego 2023 pod adresem: [email protected] z dopiskiem "Zima w mieście"

Tematy do wyboru:

 • Tradycje od kuchni

  Czy wiecie, co to gefilte fisz? A znacie składniki czulentu? W czasie warsztatów nie tylko poznamy ciekawostki związane z kuchnią żydowską, ale także poczujemy jej zapach, wąchając tradycyjne przyprawy. Sami zapleciemy też pluszową chałkę, odkrywając różnorodność kultury żydowskiej od kuchni.

  Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko".
 • Tajemnice księgi

  Bajki, wierszyki i opowieści towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Podczas warsztatów dzieci zanurzą się w świecie książek – zarówno tych współczesnych, jak i bardzo starych.

  Na naszej wystawie poszukamy informacji o tym, jak powstawały pierwsze drukowane książki. Sprawdzimy działanie prasy drukarskiej, a na zakończenie stworzymy własną zakładkę do książki z żydowskimi motywami.

  Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Paradisus Iudaeorum".
 • Którędy do synagogi?

  Każdy ma swoje ulubione miejsca, które są ważne w jego życiu. Dom, szkoła, miejsca odpoczynku, modlitwy. A gdzie toczy się życie żydowskie? Jak wyglądało ono kiedyś, a jak wygląda teraz?

  Wspólnie obejrzymy film, w którym razem z Kamilą i Remą odwiedzimy miejsca żydowskie we współczesnej Warszawie. Przeniesiemy się w czasie i poznamy życie żydowskie sprzed trzystu lat w miasteczku na naszej wystawie.

  Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko".
 • O złym Hamanie i królowej Esterze

  Czy wiecie, co to za święto, którego ważnymi elementami są kołatki, ciastka i przebieranki? W czasie warsztatów poznamy tradycje związane z radosnym żydowskim świętem – Purim. Wysłuchamy opowieści o złym Hamanie i dzielnej królowej Esterze, która zainspiruje nas do twórczej aktywności. Stworzymy ozdobne maski, by być gotowym na zbliżający się Purim!

  Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne.

Jak zarezerwować warsztaty w ramach akcji "Zima w mieście"? 

Rezerwacji należy dokonać co najmniej na tydzień przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected] z dopiskiem "Zima w mieście".

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji: 

 • data (wybrany zakres dat),
 • godzina,
 • temat warsztatów,
 • nazwa i adres placówki,
 • która to klasa / wiek dzieci,
 • liczba uczniów i opiekunów,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil etc.), 

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6. Są prowadzone w czasie ferii zimowych w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10.15-11.45 oraz 13.00-14.30. Trwają 1,5 godziny (90 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl