
Zapraszamy do udziału w muzealnym think-tanku
Zapraszamy muzealników z całej Polski do udziału w spotkaniach Muzealnego think-tanku. Projekt zakłada stworzenie nieformalnej sieci pracowników muzeów, którzy na co dzień zajmują się pracą w obszarze szeroko rozumianej edukacji muzealnej, oraz organizacji wspierających rozwój muzeów.
Podczas kilku spotkań przy wsparciu ekspertów z kraju i zagranicy pragniemy stworzyć platformę wymiany praktyk, inspiracji, a także dzielenia się wątpliwościami i zadawania pytań. Seminaria dyskusyjne, laboratoria metodologiczne i warsztaty twórcze otworzą przestrzeń do refleksji nad towarzyszącymi nam celami oraz ich przełożeniem na pole działań.
Podczas kolejnych spotkań zastanowimy się:
- jak rozumiana jest partycypacyjność obecnie, po wielu latach od wkroczenia tej idei w pole muzealne,
- czy jest ona inicjowana przez instytucje, czy też potrzeba uczestniczenia wypływa oddolnie,
- które modele uczestniczenia rzeczywiście warto wdrażać w muzealnictwie, również w obliczu dyskutowanej obecnie "zgubnej niewinności" partycypacji,
- co oznacza w praktyce muzealnej rozpoznanie potrzeb odbiorców i jak są one współkreowane przez instytucję,
- a także jak jakościowo sprawdzamy i ewaluujemy efektywność proponowanych projektów.
Zastanowimy się również, jak zdefiniować takie kategorie, jak tworzenie nowych standardów w edukacji muzealnej czy inne muzeum. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytania:
- jak rozumiemy w swych działaniach zmianę,
- czy edukacja muzealna to projekty jednorazowe czy długofalowe,
- co znaczy w naszej codziennej praktyce poszukiwanie idei muzeum otwartego i z jakimi problemami mierzymy się, tworząc muzea otwarte.
Zapraszamy do dyskusji, wzajemnego inspirowania się, dzielenia się doświadczeniami, motywacjami i wiedzą. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do pracowników muzeów historycznych, muzeów sztuki, muzeów etnograficznych i wszelkich innych typów placówek muzealnych oraz instytucji i organizacji wspierających rozwój muzeów.
Spotkania Muzealnego think-tanku odbędą się w dniach:
- 19 maja,
- 4 czerwca,
- 30 czerwca,
- 24-25 lipca.
Każdego dnia spotkania i warsztaty będą trwały ok. 8 godzin.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: [email protected] do 30 kwietnia 2014. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod tym linkiem. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizator nie zwraca kosztów dojazdu i noclegu.
Projekt realizowany dzięki wsparciu The Boeing Company.