Spacer
14.08.2021

Żydowskie miejsca w Warszawie. Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej

Zapraszamy na spacer miejski, podczas którego poznamy historię dawnej warszawskiej dzielnicy żydowskiej.

  • 14 sierpnia (sobota), godz. 14:30-16:30, KUP BILET >>,
  • 31 sierpnia (sobota), godz. 14:30-16:30, KUP BILET >>,
  • Bilety: normalny 20 zł , ulgowy 15 zł
  • Miejsce zbiórki: hol główny muzeum
  • Bilety na spacer miejski "Żydowskie miejsca w Warszawie. Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej" upoważniają do wstępu na wystawę stałą "1000-lat historii Żydów polskich" w dniu spaceru.

Dziennikarz, Bernard Singer, nazwał Nalewki, jej główną arterię, ulicą, która cała biegła. Spacerując spokojnymi ulicami współczesnego Muranowa, spróbujemy wczuć się w gorączkowy rytm życia toczącego się tutaj przed II wojna światową. Przeniesiemy się w świat sklepów, księgarń, kin i teatrów, które tu działały. Oczyma wyobraźni zajrzymy na handlowe podwórka stojących tu niegdyś czynszowych kamienic. Opowiemy o codziennym życiu mieszkańców dawnego Muranowa i ich walce o przetrwanie podczas niemieckiej okupacji. Zobaczymy, jak zmieniła się ta część Warszawy po wojnie. Jakie były pierwotne zamysły odbudowującego tę część Warszawy modernistycznego architekta, Bohdana Lacherta i w jakim stopniu zostały zrealizowane? Obejrzymy murale upamiętniające warszawskich Żydów. Zaprosimy do dyskusji o pomnikach i innych znakach pamięci znajdujących się w przestrzeni miejskiej.

UWAGA: Ponieważ spacer odbywa się w przestrzeni miejskiej, prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień - wodę do picia i nakrycie głowy.

Na trasie spaceru znajdują się wzniesienia i schody.

Czas trwania spaceru: 2 godz.

UWAGA: Limity osób przebywających w Muzeum na wystawach lub wydarzeniach nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Jeśli zechcą Państwo dobrowolnie okazać certyfikat szczepienia bileterowi lub kasjerowi, zyskają Państwo możliwość zakupu biletu ponad wyznaczonym limitem.