Spotkanie
27.10.2022 - online

Żydowskie ABC: Żydzi w USA – Amerykanie uprzywilejowani?

Ryszard Schnepf
Ryszard Schnepf, fot. archiwum prywatne

W rozmowie z byłym Ambasadorem RP w USA, dr Ryszardem Schnepfem, podyskutujemy o wewnętrznej różnorodności i znaczeniu społeczności żydowskiej w Ameryce. Czy słusznie przypisuje się jej uprzywilejowany status w porównaniu z innymi ważnymi amerykańskimi mniejszościami?

Żydzi amerykańscy wywierają duży wpływ na to, jak funkcjonują społeczności diaspory żydowskiej na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych Żydzi uważani są za elitarną część społeczeństwa.

Dlaczego wydaje się, że ta grupa zajmuje wyjątkowe miejsce w nauce, biznesie, polityce czy kulturze popularnej rodem z USA? Czy uzasadnione jest twierdzenie o dużym wpływie "żydowskiego lobby", gwarantującego szczególne, strategiczne relacje między USA a Izraelem? Jak wygląda samoorganizacja i aktywizm tej społeczności na różnych polach działalności publicznej? Czym dla Żydów amerykańskich jest pamięć o Zagładzie i czy czują się zagrożeni antysemityzmem? W październikowej odsłonie "Żydowskiego ABC" przyjrzymy się temu najsilniejszemu ośrodkowi diaspory. Spotkanie poprowadzi gospodarz cyklu Piotr Kowalik.

Dr Ryszard Schnepf  historyk, iberysta, dyplomata. Sekretarz stanu ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa w Kancelarii Premiera, wiceminister spraw zagranicznych i czterokrotny ambasador (Urugwaj, Ameryka Środkowa, Hiszpania i USA). Obecnie wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, doradca Marszałka Senatu i wiceprezes Konferencji Ambasadorów. Członek Rady Muzeum POLIN.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl