Spotkanie
08.07.2021, 12.08.2021 - online

Żydowskie ABC na Łące Leśmiana

Zapraszamy na wakacyjne spotkania w ramach popularnego cyklu "Żydowskie ABC", które pojawią się w programie "Łąki Leśmiana". 

8 lipca, Makabi - sport po żydowsku

Lipcowe spotkanie będzie dedykowane sportowi żydowskiemu - historii klubu Makabi. W oparciu o wielkie tradycje i wspaniałe osiągnięcia ruchu Makabi sprzed wojny i Zagłady, we współczesnej Polsce podejmowane są próby odrodzenia sportu żydowskiego. Gościem Piotrka Kowalika będzie jeden z liderów Makabi Polska - Michał Samet, który opowie nam, jak to wygląda w ostatnich 30 latach. Dowiemy się więcej nie tylko o odnowieniu ruchu w Polsce, ale i o tym, jak obecnie wygląda światowy ruch Makabi.

12 sierpnia, Singer, Agnon, Tuwim - pisarze z jednej czy z różnych planet?

Sierpniowe spotkanie dedykujemy emblematycznym postaciom dla literatury jidysz, hebrajskiej i polskiej. Na ile uzasadnione jest twierdzenie, że choć tworzyli w trzech różnych językach i byli przywiązani do trzech różnych kultur, to wpisują się we wspólne żydowskie dziedzictwo? Czy może jedyne co ich łączy to „protokół rozbieżności”? Gościem Piotra Kowalika będzie dr Piotr Paziński, pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz i tłumacz.

Gospodarzem cyklu „Żydowskie ABC” jest Piotr Kowalik - absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl