Warsztaty

Żydowska Warszawa – alternatywne historie. Erozja warszawskiej architektury

Na zdjęciu replika Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.
fot. wikipedia

Zapraszamy na warsztat, podczas którego zastanowimy się jak wyglądałaby żydowska Warszawa, gdyby historia potoczyła się inaczej? Jak wyglądałaby współczesna topografia stolicy? Czy Warszawa byłaby wielokulturową metropolią?  

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcimy Pradze Północ i jej żydowskiej historii. Będziemy przyglądać się architekturze i zastanawiać się nad nowymi funkcjami niektórych budynków – na ile determinuje je historia? Czy  ukryte mezuzy na nowych domostwach są zauważalne dla mieszkańców, czy pracownicy wybranych instytucji są świadomi dawnych funkcji budynków?

Będziemy zastanawiać się nad najlepszą funkcją dla danej przestrzeni, zgodnością miejsca z czasem, wiedzy z niewiedzą. Zastanowimy się, co rozumiemy przez upamiętnienie ulicy, domu, synagogi?

Podczas warsztatów obejrzymy również krótkie filmy, m.in. „Tego tu nie ma” (real. Natalia Romik, Arkadiusz Dybel). Efektem zajęć będzie wspólne stworzenie abstrakcyjnego szyldu upamiętniającego wybrany wspólnie praski budynek.  

Warsztaty poprowadzi Natalia Romik – absolwentka nauk politycznych, architektka praktyczka, artystka. Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury, pożydowska architektura pamięci, działania ulotne i efemeryczne. W Nizio Design jest konsultantką designu ekspozycji stałej nad Galerią XIX w. Muzeum Historii Żydów Polskich. Członkini kolektywu architektonicznego Senna. Od 2012 doktorantka na UCL Bartlett Shool of Architecture zajmująca się pożydowską architekturą nie-pamięci w post-sztetlach. 

19 lipca, godz. 11.00, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. +48 22 47 10 301. 

Zapraszamy na kolejne wydarzenia:

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp