Dyskusja

Zagłada Romów – zapomniany fragment historii?

Płyty chodnikowe, dwie z nich mają napisy, jedna - Auschwitz-Birkenau, druga - Belgrad-Semlin.
fot. flickr/stephane333, CC BY-SA 2.0

2 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Włączając się w jego obchody, Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na spotkanie ze świadkiem historii – Romem ocalałym z Zagłady – Mano Höllenreinerem oraz na pokaz filmu „Naród niepoliczonych”.

Mano (Hermann) Höllenreiner w marcu 1943 roku jako 9-letni chłopiec razem z rodziną został deportowany z Monachium do KL Auschwitz. W obozie w Birkenau stał się ofiarą eksperymentów lekarza SS Josefa Mengelego.

W 1944 roku Mano został przeniesiony do obozu męskiego w Ravensbrück i kolejno w Sachsenhausen. Wraz z kuzynami udało mu się uciec. Zupełnie wyczerpanego chłopca znaleźli francuscy jeńcy wojenni i zabrali do Francji, gdzie przedstawili go jako francuskiego Żyda. W 2008 roku w Niemczech ukazała się oparta na jego relacjach książka Anji Tuckermann "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest". Na początku sierpnia planowana jest polska premiera tej książki, która w Niemczech okazała się bestsellerem.

Spotkanie i dyskusję poprowadzi Joanna Talewicz-Kwiatkowska, antropolożka kultury, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben i redaktor naczelna kwartalnika „Dialog – Pheniben”, od lat współpracująca ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej.

W drugiej części spotkania zobaczymy brytyjski film dokumentalny w reżyserii Aarona Yegera „Naród niepoliczonych” (2011 r., 56 min.), który jest ważnym głosem w dyskusji na temat pamięci o Zagładzie Romów i Sinti w czasie II wojny światowej oraz ich sytuacji we współczesnej Europe. 

Twórcy filmu odwiedzili 11 krajów, by porozmawiać z Romami, wśród których są osoby ocalałe z Holokaustu, naukowcy, aktywiści i muzycy.

4 sierpnia, godz. 18:30, Muzeum Historii Żydów Polskich, wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i niemiecki. Film w polskiej wersji językowej. 

Zapraszamy także na warsztaty antydyskryminacyjne „Romowie w Polsce – wyobrażenia, postawy, spotkania”, 2-3 sierpnia, godz. 11.00–16.00

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp