Wykład
28.09.2017

Relacja wideo: Zachować jidysz. Żydowskie życie kulturalne po Zagładzie

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Wykład opowie o rozmaitych przejawach istnienia kultury jidysz w powojennej Polsce, takich jak wydawnictwo Idisz Buch, gazeta „Fołks-Sztyme”, miesięcznik literacki „Idisze Szriftn” i Państwowy Teatr Żydowski. Zastanowimy się, czy jidysz w powojennej Polsce miał rację bytu i na ile był wciąż żywym językiem twórczości kulturalnej. 

Zaprezentowane zostaną także sylwetki najważniejszych przedstawicieli żydowskiego życia kulturalnego – aktorki Idy Kamińskiej, poety Binema Hellera czy pisarza Dawida Sfarda.

Wykład wygłosi dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov z Instytutu Historii PAN, związana również z Żydowskim Instytutem Historycznym i Muzeum POLIN. Badaczka historii kultury jidysz w Polsce oraz dziejów Żydów polskich w XIX i XX wieku. Autorka m.in. monografii Obywatel Jidyszlandu. Rzecz o żydowskich komunistach w Polsce (2009), przedstawiającej sylwetkę pisarza i działacza komunistycznego Dawida Sfarda na tle dziejów społeczności żydowskiej w latach 1930–1968.

 

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968”

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE  na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym.

Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

 

Patron

Patronat medialny

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>