Spacer

Wycieczka rowerowa szlakiem kultury i historii żydowskiej: Radzymin i okolice

fot. Towarzystwo Przyjaciół Radzymina

Wycieczkę rozpoczniemy na dworcu kolejowym w Wieliszewie lub w Michałowie-Reginowie. W Białobrzegach spotkamy się z naszym przewodnikiem. Obejrzymy pomnik legionistów Piłsudskiego, zwiedzimy fort w Beniaminowie. Ruszymy dalej do Radzymina. Zwiedzimy miejsca związane z historią tutejszych Żydów. Odnajdziemy dom Isaaka Bashevisa Singera, pojedziemy na teren cmentarza żydowskiego. Nie pominiemy miejsc związanych z bitwą warszawską 1920 r. Z Radzymina wrócimy pociągiem do Warszawy.

Przewodnikiem będzie Władysław Kolatorski, nauczyciel historii w radzymińskich szkołach, autor artykułów o historii Żydów w Radzyminie.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, wymagana rejestracja online. Szczegółowy program zostanie wysłany do zapisanych uczestników.

Dlaczego radzymin?

Radzymin istnieje co najmniej od początku XV wieku jako wieś szlachecka. W 1475 r. stał się miastem na prawie chełmińskim. Miasto rozwinęło się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy wąskotorowa kolejka marecka połączyła Radzymin z Warszawą. Utwardzono także drogę Warszawa–Wyszków. Radzymin funkcjonował wówczas jako ośrodek przemysłu i handlu drewnem. W sierpniu 1920 walki o Radzymin okazały się punktem zwrotnym bitwy warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Radzyminie w XVI wieku. W wieku XIX społeczność żydowska stanowiła do 70 procent mieszkańców. Swój dwór miał tu cadyk Jakow Arie Guterman. Przez krótki czas mieszkańcem Radzymina był pisarz Isaac Bashevis Singer. Jego ojciec został nauczycielem w jesziwie, którą rabin Guterman założył.

31 sierpnia, udział bezpłatny, wymagana rejestracja.