Spacer

Wycieczka rowerowa szlakiem kultury i historii żydowskiej: Piaseczno i okolice

Zapraszamy na trzecią z cyklu wycieczkę. Tym razem zwiedzimy miejsca związane z historią Żydów w Piasecznie i Konstancinie-Jeziornie. Oprowadzą nas Dorota Zając i Stanisław Hofman, znawcy historii Piaseczna, instruktorzy krajoznawstwa i przodownicy turystyki rowerowej, którzy obecnie pracują nad przewodnikiem po Konstancinie.

Piaseczno

Piaseczno istnieje jako miasto od 1429 r. Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się tu za czasów króla Augusta III, mimo że ten sam król zakazał żydowskiego osadnictwa w Piasecznie. Przepis pozostał jednak żywy tylko na papierze.

Od połowy XIX wieku aż do wybuchu drugiej wojny światowej Żydzi stanowili około dwóch piątych mieszkańców miasta. W 1869 r. powstała w Piasecznie gmina żydowska. Najsłynniejszym jej rabinem był cadyk Kalman Szapiro. W mieście działał cheder dla chłopców i szkoła dla dziewcząt założona przez ortodoksów z partii Agudas Israel.

Konstancin-Jeziorna

Konstancin był podwarszawskim letniskiem założonym w 1898 r. z parcelacji dóbr Obory. Jeziorna, dawna wieś, rozwinęła się dzięki fabryce papieru. Stąd pochodził papier, na którym drukowano Konstytucję 3 maja, a także pierwsze polskie banknoty w czasach insurekcji kościuszkowskiej. Oba osiedla tworzą dziś miasto Konstancin-Jeziorna.

Tadeusz Władysław Świątek w książce "Konstancin. Śladami ludzi i zabytków" podaje, iż w dwudziestoleciu międzywojennym Jeziorna Fabryczna z przyległościami: Habdzinem, Jeziorną Mirkowską, i Łęgiem liczyła łącznie 824 mieszkańców, w tym ok. 450 Żydów. Ci ostatni utrzymywali tutaj - od około 1905 roku - dom modlitwy, nazywany "Na błotach", który był siedzibą miejscowego rabina Jankiela Rozencwajga".

Pamiątkami po gminie w Jeziornie są budynek mykwy przy ul. Bielawskiej oraz drewniany dom Icka Lichtensztejna przy ul. Koziej.

Informacje praktyczne

  • Wycieczka jest całodniowa i przeznaczona dla osób pełnoletnich. Liczba miejsc jest ograniczona - obowiązują rezerwacje (decyduje kolejność zgłoszeń).
  • Kontakt: (+48) 22 471 03 01; 604 452 946; [email protected].
  • Koszt biletu kolejowego (Koleje Mazowieckie), bilety wstępu do muzeów oraz posiłek po stronie uczestników.
  • Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wycieczce – do pobrania tutaj.
  • Szczegółowy program zostanie wysłany do osób, które dokonają rezerwacji.

Kolejna wycieczka: 31 sierpnia 2014 – Radzymin i okolice

Partner:

Partnerem wycieczki jest Stowarzyszenie Welocypedy.pl.

10 sierpnia, udział bezpłatny, wymagana rejestracja.