Warsztaty
Zgłoszenia do 14.03.2019

Wobec rasizmu - warsztaty antydyskryminacyjne

Warsztaty dla dorosłych "Wobec rasizmu"
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Muzeum POLIN już po raz kolejny włącza się w jego obchody. W tym roku organizujemy weekendowe warsztaty antydyskryminacyjne dla dorosłych - "Wobec rasizmu". Zajęcia będą nawiązywać do wystawy "W Polsce Króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".

23-24 marca (sobota-niedziela), godz. 10.00

Od "Murzynka Bambo" po "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" -  czy, jak i dlaczego zmieniają się relacje społeczne i nasz stosunek do różnych grup społecznych?

Warsztaty będą okazją do wędrówki w czasy dzieciństwa i rozszyfrowania przekazów z tamtych lat w naszym obecnym życiu. Dzieciństwo będzie dla nas punktem wyjścia, ale nie pominiemy dalszych lat naszego życia, z dorosłością włącznie. Jakie przekazy społeczne kształtowy dawniej i dziś naszą tożsamość? Jaka jest rola rodziców, szkoły, książek czy filmów w budowaniu wizji społeczeństwa? Ważną częścią warsztatów będą idee Janusza Korczaka, do których będziemy nawiązywać mówiąc o relacjach między dziećmi i dorosłymi, prawach dziecka i człowieka. Przyjrzymy się relacjom między różnymi grupami w społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem rasy i etniczności. Zastanowimy się na co i w jaki sposób chcemy reagować w sytuacjach związanych z dyskryminacją, rasizmem i wykluczeniem. Tematyka warsztatów będzie poważna, ale do jej omówienia wykorzystamy formy nawiązujące do zabawy.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby dorosłe. Udział jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku, 14 marca. Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo zainteresowanym osobom 15 marca.

Prowadząca

Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczy i współorganizuje krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia promujące politykę równościową, antydyskryminacyjną, dialog międzykulturowy i zarządzanie różnorodnością. Wykształcenie trenerskie zdobyła w Szkole Treningu Umiejętności Psychospołecznych, w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej "INTRA" oraz na licznych kursach trenerskich (Open Sociaty Institute, Sieć Trenerska Gender Mainstreaming, Gender Index, Facilitators Development Events British Council).


Kontakt w sprawie warsztatów: Małgorzata Waszczuk, [email protected]

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie "W Polsce Króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości