Spotkanie

Wielowarszawa: Moje spojrzenie

Romka z dwojgiem dzieci idzie po ulicy.
fot. FOT. FLICKR / Inzaie_Kenza.S

Od 15 lutego do 9 marca Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na cykl działań, które prowadzą zaproszeni przez goście – przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz imigranci mieszkający w Warszawie.

W niedzielę 9 marca w godz. 11:00-13:00 zapraszamy na „Spojrzenie romskie”, a w jego ramach na dyskusję „O kobietach romskich inaczej…”.

 „Kobieta gotowała, a czasami musiała zarobić i przynieść, co się należy. A nie, to było bicie. No, tradycja taka” – opowiada Kruszyna z grupy polska Roma. Urodzona w ubóstwie, dziś zamożna babcia wielu wnucząt tylko z pozoru nadal godzi się z patriarchalnym porządkiem.

Obiegowe opinie odbierają kobietom cechy indywidualne, nie oddają różnorodności ich doświadczeń, nasycone są jednoznacznymi emocjami.  Spotkanie i rozmowa z Romkami pozwoli nam poznać ich spojrzenie na sytuację romskich kobiet w Polsce. Dyskusję poprzedzi multimedialny pokaz  Piotra Wójcika pt. „Kruszyna, Fatima, Zofia i Zauma...” o tradycji, nowoczesności i roli kobiet w kulturze romskiej.

Spotkanie poprowadzi dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – antropolożka kultury, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben i redaktor naczelna kwartalnika „Dialog – Pheniben”, od lat współpracująca ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej. Współautorka raportu na temat sytuacji kobiet romskich w Polsce pt. „Economic aspects of the condition of Roma Women”.

W spotkaniu wezmą udział:

Adela Głowacka - romska liderka, inicjatorka budowy Europejskiego Centrum Edukacji i Kultury Romów w Radomiu. Współautorka bajek. Opiekunka radomskiego cmentarza żydowskiego. W 2011 roku została wybrana do Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Mazowsza. Członkini honorowa radomskiego Stowarzyszenia „Romano Waśt”, w którym pomaga organizować kursy wyrównujące szanse na rynku pracy romskich kobiet i mężczyzn.

Karolina Stankiewicz-Kwiatkowska - pracować zaczęła mając 15 lat, jako sekretarka ojca, prezesa International Romani Union. Skończyła kulturoznawstwo i dziennikarstwo. Pracowała w telewizji regionalnej, była redaktor naczelną pierwszego pisma romskiego w Polsce  „Rom-po-drom”, a także rzeczniczką prasową romskiej organizacji przy Radzie Europy. Dziś wraz z mężem prowadzi firmę organizująca kursy i szkolenia. Równocześnie jest asystentką edukacji romskiej.

Sonia Styrkacz - urodziła się i mieszka w Chorzowie. Studentka psychologii. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce.

Wstęp wolny.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partnerem medialnym projektu jest portal Kontynent Warszawa

Kontynent Warszawa - logotyp

 

 

 

Patroni medialni