Spotkanie

Wielowarszawa: Moje spojrzenie

Dwie Czeczenki - jedna w białym hidżabie, druga bez.
fot. Zofia Lisowska/Instytutu Kultur Kaukazu

Od 15 lutego do 9 marca Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na cykl działań, które prowadzą zaproszeni goście – przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz imigranci mieszkający w Warszawie.

W sobotę 8 marca zapraszamy na „Spojrzenie czeczeńskie”, a w jego ramach na dwie dyskusje: „Kim jesteśmy tutaj, kim jesteśmy tam?” oraz „Czeczenka w Warszawie”. Współorganizatorem obu spotkań jest Instytut Kultury Narodów Kaukazu.

godz. 11.00 – dyskusja „Kim jesteśmy tutaj, kim jesteśmy tam?”

Esila, Adam i Raisa – trójka młodych Czeczenów  opowie o zmianach, jakie zaszły w ich życiu po przyjeździe do Polski. Jak widzą swój kraj z perspektywy dłuższego rozstania? Czego im tu brakuje? Jak postrzegają Polskę, Polaków, Warszawę? Poznamy zabawne i przykre sytuacje związane z migracją, które stały się ich doświadczeniem. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co jest potrzebne do międzykulturowego zrozumienia.

Dyskusję poprowadzi Elsi Adajew, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, lektor języka czeczeńskiego.

godz. 13:00 – dyskusja „Czeczenka w Warszawie”

Uczestniczki spotkania – Iman Umalatova, Khedi Mutsukaeva i Taisiya Nasaeva podzielą się swoim spojrzeniem na Warszawę – jak widzą to miasto dziś, a jak widziały je tuż po przyjeździe? Zastanowimy się nad tym, czy kobiety i mężczyźni spełniają swoje tradycyjne role w warunkach uchodźstwa. Porozmawiamy o znaczeniu stołu, o miłości, narzeczeństwie, zawieraniu małżeństw, wychowaniu dzieci i o planach na przyszłość.

Dyskusję poprowadzą: Klara Brodacka, dziennikarka, redaktor wydawniczy, tłumaczka poezji czeczeńskiej, prezes stowarzyszenia Instytut Kultury Narodów Kaukazu oraz Luiza Adajewa, dyrektor Ośrodka Sintar, tłumaczka z jęz. czeczeńskiego i rosyjskiego.

Na obie dyskusje wstęp wolny.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partnerem medialnym projektu jest portal Kontynent Warszawa

Kontynent Warszawa - logotyp

 

 

 

Patroni medialni