Edukacja

Wielowarszawa: MIEJSCA, NIE-MIEJSCA

Peron na Dworcu Centralnym w Warszawie.
fot. flickr/Anita Kluska cc by 2.0

30 listopada 2013 r. w godz. 13:00-18:00 zapraszamy na warsztaty fotograficzne „Wielowarszawa: MIEJSCA, NIE-MIEJSCA”, które poprowadzi Filip Springer.

Podczas kolejnego spotkania poświęconego różnorodności Warszawy znowu sięgniemy po aparat fotograficzny. Starając się stworzyć fotograficzny portret Warszawy, przyjrzymy się jej przez pryzmat „miejsc” i „nie-miejsc”. „Miejsca” – o określonej strukturze, swoistej tożsamości, uchwytne, namacalne, mocne, zostaną zderzone z fotograficzną reprezentacją „nie-miejsc” – przestrzeni, z którymi się nie identyfikujemy, które charakteryzują się ulotnością, anonimowością, brakiem określonej formy, a przez to wyrazistego znaczenia. Do „nie-miejsc” antropolodzy i socjolodzy wpisują przystanki, mosty, hale dworcowe, skrzyżowania, przejścia. Ale pojawia się tu też często przestrzeń bardziej kameralna – korytarz na własnej klatce mieszkaniowej, wynajmowany tymczasowo pokój. Jak zdefiniować zatem „miejsca” Warszawy, przestrzenie istotne dla tożsamości i społecznej tkanki miasta, a gdzie plasują się „nie-miejsca”, przestrzenie pomiędzy, ulotne, samotne? Jaki obraz Warszawy tworzy wzajemna relacja tych dwóch kategorii? Czy granica między „miejscem” i „nie-miejscem” jest łatwa do uchwycenia?

Zagadnieniom tym uczestnicy warsztatów przyjrzą się pod okiem znanego fotografa, Filipa Springera. Dowiedzą się przy tym, jak przy pomocy aparatu fotograficznego oswajać otoczenie, jak opowiadać o emocjach związanych z konkretnymi przestrzeniami za pomocą kadru, w jaki sposób budować osobistą narrację fotograficzną w oparciu o tkankę miasta.

Doświadczenie fotograficzne nie jest wymagane.  Prosimy uczestników, by przed przyjściem na warsztaty zastanowili się nad jedną, konkretną przestrzenią Warszawy, którą określiliby jako „nie-miejsce”.

Filip Springer – reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Autor książek "Miedzianka. Historia znikania", "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” oraz „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”. Obecnie współpracuje z  Instytutem  Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).

Zapisy na warsztaty fotograficzne są już zamknięte, zapraszamy na kolejne działania  w ramach cyklu:

1 grudnia, godz. 15:00 – warsztaty literacko-muzyczne WARSZAWIAK, prowadzenie: DJ Anusz
6 grudnia, godz. 18:00 – pokaz filmu WARSZAWA DO WZIĘCIA i spotkanie z reżyserkami

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partnerem medialnym projektu jest portal Kontynent Warszawa

Kontynent Warszawa - logotyp

 

 

 

Patroni medialni