Koncert

Wieczór na trzy chóry

Publiczność wraz z chórem POLIN podczas występu.
fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy na wyjątkowy „Wieczór na trzy chóry”, podczas którego usłyszymy męski chór norweski Hvalkjæften, Chór POLIN – kilkudziesięcioosobowy chór działający przy Muzeum POLIN – oraz eksperymentalny chór Gre Badanie.

Będzie to wieczór dialogu i konfrontacji zarówno odmiennych osób, muzyków, historii jak i kultur. Dziedzictwo Norwegii, Polski, żydowskie dziedzictwo kulturowe oraz eksperymentalne poszukiwania dźwiękowe spotkają się w jednym miejscu, stając się punktem wyjścia do międzykulturowego spotkania: między językami, tradycjami i stylistykami. Cechą wspólną członków i członkiń chórów jest miłość do muzyki, która daje im nie tylko ogromną radość, ale też chęć odkrywania i wyrażania siebie samych.

Hvalkjæften („Paszcza wieloryba”) – męski chór norweski, pochodzący z Sandefjord – miejscowości, która była niegdyś największym na świecie miasteczkiem rybackim, a jej mieszkańcy specjalizowali się w połowie wielorybów. Zespół został założony w 1989 roku przez grupę przyjaciół. Wielu z nich bierze aktywny udział w występach do dnia dzisiejszego. Grupa składa się z 24 osób w wieku od 35 do 60 lat. Zespół słynie ze swoich ciekawych i urozmaiconych występów, w których łączą elementy śpiewu, tańca, aktorstwa i kabaretu. Repertuar zespołu Hvalkjæften jest bardzo szeroki – od tradycyjnych norweskich pieśni państwowych i kościelnych przez jazz po popowe i rockowe hity. Grupa miała okazję wystąpić między innymi na zimowych igrzyskach w Lillehammer oraz zagrała w oficjalnym spocie promocyjnym tejże imprezy.

Chór POLIN – grupa powstała w 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji Wielkiego Otwarcia Wystawy Stałej. Chór sześćdziesięciu warszawiaków, prowadzony przez Seana Palmera i Jakuba Pałysa, stworzył wówczas utwór inspirowany legendą Polin, mówiącą o przybyciu Żydów do Polski. W projekcie udział wzięli profesjonaliści i amatorzy, młodzież, dorośli i seniorzy, przedstawiciele mniejszości mieszkających w Warszawie. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, grupa poszukuje niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.


Gre Badanie – grupa artystyczna powstała w 2010 roku, założona przez Seana Palmera jako projekt, mający na celu odkrywanie związku pomiędzy głosem i przestrzenią. Zespół łączy motywy z muzyki klasycznej, dziecięcych programów telewizyjnych, muzyki pop, współczesnych europejskich tekstów i poematów razem z własnym, specyficznym podejściem do wokalnej emisji. Zespół tworzy grupa utalentowanych artystów, śpiewaków wywodzących się z różnorodnych dyscyplin wokalnych. Artyści razem pracują, ćwiczą i występują, aby eksplorować i poznawać związek między człowiekiem i jego miejskim/wiejskim środowiskiem.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

Wydarzenie objęte patronatem Studia Doskonalenia Głosu Voice and More