Warsztaty

Warsztaty „Pamięć w komiksie”

Komiks przedstawia chłopca, który obejmuje długimi rękami kilka domów.
fot. scen. Monika Powalisz, rys.Olga Wróbel

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty, które będą okazją do wspólnej refleksji nad pamięcią o Zagładzie, a także do przyjrzenia się komiksowi jako formie mówienia o historii.

Wspólnie podejmiemy próbę wizualnego uchwycenia historii związanych z wydarzeniami wojennymi w Warszawie, śladami, jakie zostawiły w przestrzeni miasta oraz wyobraźni jego mieszkańców. 

W pierwszym dniu warsztatów, prowadzonym przez Monikę Powalisz, dowiemy się jak wygląda praca nad przygotowaniem scenariuszy komiksów i poznamy ciekawe przykłady komiksów podejmujących temat historii Żydów polskich. W drugim dniu zajęć spróbujemy stworzyć plansze komiksów – będziemy pracować pod okiem rysowniczki Olgi Wróbel.

Do udziału zapraszamy dorosłych i młodzież – zarówno osoby, które już próbowały rysować i pisać scenariusze komiksów, jak i osoby, dla których będzie to pierwszy krok w tym kierunku.

Warsztaty poprowadzą:

Monika Powalisz – tworzeniem scenariuszy komiksowych zajmuje się od 2007 roku, kiedy wraz z Tymkiem Jezierskim wygrała konkurs na najlepszy komiks poświęcony Powstaniu Warszawskiemu („Ostatni Koncert”). Rok później wydała wraz z nim „Płaszcz Ajewskiego”. Jej historię o ostatnich godzinach życia Chopina można znaleźć w antologii „Chopin. New romantic”. W 2012 roku ukazała się antologia „Złote Pszczoły” poświęcona postaciom Żydów warszawskich. W zeszłym roku opublikowała komiks towarzyszący wystawie w Muzeum Narodowym „Masoneria. Pro publico bono” oraz „Przypadek Alvareza” („Stwórz sobie państwo” – katalog wystawy w BWA Zielona Góra).

Olga Wróbel - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu muzealniczka, z zamiłowania rysowniczka komiksów i felietonistka, głównie literacka. Prowadzi dwa blogi: "Odmiany masochizmu" i "Kurzojady".

  • 14 lutego (cz. 1), 21 lutego (cz. 2), godz. 12.00–17.00, brak wolnych miejsc.

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp