Warsztaty

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Kalendarz żydowski: Chanuka”

Na zdjeciu widać świecznik chanukowy, w którym zapalonych jest już 8 świec
fot. Flickr/skpy cc by sa 2.0

Zapraszamy na warsztaty dotyczące radosnego, rodzinnego święta, jakim jest Chanuka. Chanuka to święto historyczne, które nie pochodzi wprost od Tory, dlatego wszystkie świąteczne dni są zwykłymi dniami roboczymi.

Chanuka w kalendarzu żydowskim rozpoczyna się 25. dnia miesiąca kislew, kończy 2. tewet. W kalendarzu gregoriańskim jest to święto ruchome, w roku 2014 rozpoczyna się wieczorem 17. grudnia, a kończy wieczorem 24. grudnia.

Na warsztatach dowiemy się miedzy innymi dlaczego Chanuka bywa nazywana świętem świateł, czym jest chanukija i na czym polega gra w drejdel.

Warsztaty poprowadzi Jagna Kofta, edukatorka i przewodniczka, prowadząca zajęcia i wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z działaniami edukacyjnymi w Muzeum Historii Żydów Polskich, jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze.”

Zajęcia są przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, będą tłumaczone na Polski Język Migowy. 

14 grudnia, godz. 13.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc tel.+48 22 47 10 301.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp