Spacer

Warszawskie inspiracje wschodniosłowiańskie – kultura, nauka, sztuka

Grupa osób w parku podczas spaceru szlakiem ambasad.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

„Warszawo, wierz mi, kocham cię smutno i tkliwie, po wiek wieków" – wyznawał Bułat Okudżawa.

Zapraszamy na spacer, podczas którego poszukamy wzajemnych fascynacji słowiańskich w kulturze miasta. Opowiedzą nam o tym budynki, przywołane historie przyjaźni i miłości, słowa wierszy czy piosenek. Dowiemy się gdzie odbyła się pierwsza europejska wystawa malarza Kazimierza Malewicza, kto „przeniósł" Petersburg do Warszawy i posłuchamy znanych utworów w polskich tłumaczeniach tym razem w wersjach oryginalnych.

Spacer został przygotowany w ramach cyklu warsztatów „Wielokulturowość w przestrzeni miasta”, w którym uczestniczyli przewodnicy miejscy i migranci.

Spacer poprowadzą:

Tatsiana Kazak – Białorusinka, od 2012 r. przewodniczka po Warszawie, od 2006 przewodniczka po Białorusi, pisze pracę doktorską na temat polityki historycznej w dwudziestoleciu międzywojennym na Białorusi Zachodniej.

Weronika Kołacz – polonistka, edukatorka i przewodniczka po Warszawie, od 2010 roku współprowadzi Warszawską Fabrykę Spacerów. Lubi opowiadać o Warszawie przez pryzmat niezwykłych losów jej mieszkańców.

Maria Rudneva – literaturoznawczyni, studentka skandynawstyki Uniwersytetu SWPS w Warszawie, pasjonatka Warszawy.

Niedziela, 23 sierpnia, godz. 14.00-17.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online. Będziemy spacerować ok. 3 godzin po Śródmieściu. Spotykamy się o godz.14.00 przed Hotelem Bristol przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44.

Zapraszamy także na kolejne wydarzenia z cyklu:

26 sierpnia, godz. 18.00 Dyskusja „Wielokulturowość w przestrzeni miasta”

 

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp