Spacer
2.09.2023

Warszawski wrzesień 1939 r.

duża grupa uczestników spaceru miejskiego organizowanego przez Muzeum Polin
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

"Chciałem, by Warszawa była wielka. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę" – mówił prezydent Stefan Starzyński w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku, na cztery dni przed kapitulacją miasta.

  • 2 września (sobota), godz. 14.30-17.00
  • Bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET >>
  • Prowadzenie: Katarzyna Jankowska
  • Miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Podczas spaceru poszukamy we współczesnej Warszawie miejsc związanych z tragicznymi wojennymi wydarzeniami. Spojrzymy na nie z perspektywy żydowskich mieszkańców, którzy aktywnie włączali się obronę swojego miasta – Józefa Hena, Chaima Arona Kaplana, Emanuela Ringelbluma. Dowiemy się, jak każdy z nich przeżywał ten trudny czas i jak wpłynął on na ich dalsze życie.

Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków –"Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (IG kasia_warsawpolinguide).

 


Czytaj więcej na portalu Wirtualny Sztetl: