Warszawski wrzesień 1939 r.

"Chciałem, by Warszawa była wielka. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę" – mówił prezydent Stefan Starzyński w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku, na cztery dni przed kapitulacją miasta.
- 2 września (sobota), godz. 14.30-17.00
- Bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET >>
- Prowadzenie: Katarzyna Jankowska
- Miejsce zbiórki: hol główny muzeum
Podczas spaceru poszukamy we współczesnej Warszawie miejsc związanych z tragicznymi wojennymi wydarzeniami. Spojrzymy na nie z perspektywy żydowskich mieszkańców, którzy aktywnie włączali się obronę swojego miasta – Józefa Hena, Chaima Arona Kaplana, Emanuela Ringelbluma. Dowiemy się, jak każdy z nich przeżywał ten trudny czas i jak wpłynął on na ich dalsze życie.
Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków –"Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (IG kasia_warsawpolinguide).
Czytaj więcej na portalu Wirtualny Sztetl: