Dyskusja

Warszawa żydowska, Warszawa „żydowska”

Grupa słuchaczy uczestniczy w panelu dyskusyjnym.
fot. Magdalena Starowieyska

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym poświęconym dwóm obrazom Warszawy: żydowskiej, tworzonej przez przedstawicieli mniejszości, oraz Warszawy „żydowskiej” – równoległej rzeczywistości, tworzonej przez działaczy, animatorów, entuzjastów kultury żydowskiej.

Podczas spotkania będziemy się zastanawiać, jak te dwa nurty mówiące o kulturze żydowskiej ze sobą współgrają, gdzie się przecinają, gdzie znajdują wzajemne inspiracje, a gdzie widzą zagrożenia.

Panel jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Warszawa, Warsze”, która opowiada o żydowskiej Warszawie do 1939 roku z uwzględnieniem biografii znanych postaci oraz wybranych obszarów miasta.

Spotkanie poprowadzi dr Kamila Dąbrowska, wykładowczyni w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej, specjalistka w dziedzinie antropologii pamięci i relacji polsko-żydowskich, wieloletnia pracowniczka Muzeum Historii Żydów Polskich.

W spotkaniu wezmą udział:

  • Sara Herczyńska – studentka Uniwersytetu Warszawskiego i mieszkanka Moishe House – miejsca, które jest czymś pomiędzy akademikiem a centrum kultury żydowskiej. Jego mieszkańcy organizują wydarzenia dotyczące kultury żydowskiej dla młodych Żydów.
  • Martyna Steckiewicz – pracowniczka Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, doktorantka  kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
  • Rabin Stas Wojciechowicz – rabin reformowany, od października 2010 pierwszy rabin progresywny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

6 maja 2014 r. godz. 18.30, Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia:

  • 10-11 maja o godz. 11.00-17.00, warsztat animacji poklatkowej „Żydowska Warszawa w opowieściach rodzinnych”
  • 10 maja o godz. 12.00 spacer „Odkryj Żydowską Warszawę”, odsłona I – ulica Grzybowska

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp