Wydarzenie
23-24.09.2017

Warsaw Gallery Weekend w Muzeum POLIN

Podczas Warsaw Gallery Weekend w Muzeum POLIN zapraszamy na wydarzenia, które z różnorodnych perspektyw ukazują możliwości pracy artystycznej nad różnymi formami kolekcji/ zbiorów.

  • 23 - 24 września (sobota - niedziela), wstęp wolny

Yael Vishnizki Levi przedstawi film, dla którego inspiracją był list odnaleziony w jej prywatnym archiwum, Judaica Project zaprezentuje efekty kilkumiesięcznej pracy z ciałem, głosem i zebraną kolekcją pieśni żydowskich, zaś Patrycja Orzechowska opowie o swojej artystycznej interpretacji wybranych darów z kolekcji Muzeum POLIN. W niedzielę zaprosimy na warsztaty z Judaica Project oraz dyskusję wokół "songwork catalogue", będącym zapisem wypracowywania przez grupę eksperymentalnych technik pracy z pieśnią.

Sobota (23 września):

  • 18:00 - Premiera filmu Yael Vishnizki Levi "Intymność"
  • 18:30 - Performance urban research theater: "Judaica Project" 
  • 19:30 - Premiera książki Patrycji Orzechowskiej "Medium"
  • 20:00 - Rozmowa: "Prywatne, publiczne – sztuka współczesna i żydowskie kolekcje" (Yael Wisznicki Levi, Judaica Project trio, Patrycja Orzechowska, Ewa Chomicka, Renata Piątkowska – POLIN) 

Niedziela (24 września) – wydarzenia dodatkowe z Judaica Project Trio:

  • 13:00-16:00 - "Judaica Project": warsztaty, WYMAGANA REZERWACJA MIEJSC: [email protected]
  • 18:30-20:30 - "Judaica Project": prezentacja "Songwork catalogue" i rozmowy analityczne 


O filmie Yael Vishnizki Levi "Intymność":

Artystka zrealizowała krótki film formą nawiązujący do teatru cieni. Scenariusz autorstwa artystki – dialog dwóch protagonistów, dziadka artystki i Władysława Gomułki, którzy faktycznie spotkali się przed wojną – dotyczy zmagań jednostki z ideologią i reżimem, porusza temat żydowskiej migracji do Izraela, a także przywołuje okres transformacji ustrojowej po 1989 roku. Punktem wyjścia dla pracy artystki jest znaleziony w prywatnych archiwach list jej dziadka do konsulatu RP, który nigdy nie doczekał się odpowiedzi.

Film powstał w ramach programu rezydencji artystycznych POLIN „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”.

Więcej informacji TUTAJ >>


O "Judaica Project":

Bazując na studiach z zakresu eksperymentalnego teatru antropologicznego i teatru laboratorium, performatyki, etnomuzykologii, antropologii wizualnej, judaistyki i filozofii projekt prowadzony przez Bena Spatza, Nazlıhana Eda Erçina, Agnieszkę Mendel poszukuje nowych sposobów myślenia i pracy z głosem, wcielania zdobywanej wiedzy i umiejętności, pracy z tożsamością, polityką kulturalną i dokumentacją multimedialną w szerokim kontekście eksperymentalnym. Rdzeniem projektu jest intensywna sześciomiesięczna zespołowa praca, trzyosobowy zespół badaczy i szeroki zbiór pieśni żydowskich wyselekcjonowanych z etnomuzykologicznych nagrań z Folkways Label (Smithsonian Archive). Pieśni będące przedmiotem eksploracji pochodzą z różnych części świata i różnych okresów historycznych, śpiewane są w różnych językach: hebrajskim, jidysz, ladino, tureckim, arabskim, aramejskim, greckim, luganda, swahili i innych. W pracy zespołu krzyżują się i dopełniają wzajemnie różne dziedziny i sposoby pozyskiwania wiedzy. W ten sposób, w przestrzeni laboratorium teatralnego,   praktykowanie muzyki staje się elementem studiów etnomuzykologicznych, zaś proces selekcji i katalogowania materiału filmowego, dokumentującego praktyczną pracę w studio, staje się momentem analitycznych dociekań dotyczących tożsamości kulturowej.

Na warsztaty zapraszamy zarówno profesjonalnych performerów, tancerzy, muzyków, jak i amatorów zainteresowanych poszczególnymi obszarami sztuk i ich interdyscyplinarnymi połączeniami, a także osoby zainteresowane twórczą pracą z dziedzictwem żydowskim.

Judaica Project jest przedsięwzięciem akademicko-artystycznym, finansowanym przez Arts and Humanities Research Counsil i realizowanym w formie embodied research w ramach School of Music, Humanities and Media na Uniwersytecie w Huddersfield.

Więcej informacji o projekcie i twórcach TUTAJ >>


O książce Patrycji Orzechowskiej "Medium":

Patrycja Orzechowska stworzyła unikatową książkę artystyczną, która zawiera  obrazy darów z kolekcji Muzeum POLIN, utrwalone w szczególny sposób. Wybrane przez artystkę obiekty – osobiste pamiątki i historie – zostały bezpośrednio naświetlone na materiale światłoczułym. Jej praca jest nie tylko szczególnym wglądem w wielopokoleniowe historie ukryte w tych przedmiotach, ale także niepozbawioną potencjału krytycznego analizą pamięci społecznej. 

Artystka przyglądając się tym przedmiotom na nowo naświetla część z nich na materiale światłoczułym i utrwala za pomocą nonkamerowego obrazu fotograficznego. Odnosi się tym samym do pierwszych skojarzeń związanych z odkryciem fotografii analogowej, do widmowości procesu fotografii. Obcując z obiektami – za pomocą fotografii – wywołuje ich historię. Staje się niejako medium, pośrednikiem między przeszłością a teraźniejszością. 

Więcej informacji TUTAJ >>

 

Wydarzenia odbywają się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2017