Spektakl
12.01.2017

Tyzyfone i Alekto – spektakl

Spektakl Bogny Burskiej powiązany z jej pracą wideo prezentowaną na wystawie "Krew. Łączy i dzieli". Wykorzystując język tragigroteski, artystka stawia pytania o obecność i znaczenie krwi we współczesnej kulturze. 

  • 12 stycznia (piątek), godz. 20.30

Erynie szukają siostry w zakątkach Muzeum POLIN. Spotykają Fausta. Radząc sobie z meandrami architektury, stwarzają świat. Stare i nowe, przeszłość i przyszłość mieszają się, ale nie wyłania się z nich nowy porządek. 

  • Tekst i reżyseria: Bogna Burska
  • Dramaturgia: Ewa Hevelke i Michał Januszaniec
  • Obsada: Klara Bielawka, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak
  • Wideo: Bogna Burska, Ewa Hevelke, Michał Januszaniec
  • Muzyka: Sean Palmer i Jakub Pałys, wykonanie Chór POLIN
  • Dźwięk bramek: Kornel Nurzyński
  • Kostiumy: Pola Tyszowiecka i suknia Maldorora
  • Konsultacja medyczna: Piotr Hevelke

Tekst i spektakl powstają na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w kontekście wystawy "Krew. Łączy i dzieli"


Bogna Burska
Artystka wizualna i dramatopisarka. Doktor habilitowana, adiunkt na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku. Przez wiele lat zajmowała się krwią jako tworzywem wizualnym, malowała, traktowała ją jak fabę i materię fotograficzną, ślad ciała. Komponowała układy fotografii, w których zestawiała uszkodzone fragmenty ciała z kwiatami. Seria filmów found footage "Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami" i inne prace w tej technice ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Autorka pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną "Gniazdo" i innych tekstów dramatycznych. Wystawia w kraju i za granicą.

Klara Bielawka
W 2008 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku rozpoczęła pracę w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grała między innymi w spektaklach takich reżyserów, jak: Radosław Rychcik (Fragmenty dyskursu miłosnego, 2009; Powstanie, 2012), Marcin Liber (Wilk, 2009), Monika Strzępka (W imię Jakuba S., 2011), Suse Wächter (Śmierć i dziewczyna, cz. II, 2009). Uczestniczyła również w warsztacie reżyserskim MONOLOGI pod kierunkiem Krystiana Lupy. W 2007 roku miesięcznik Dialog opublikował jej dramat Zrazy. Jest Laureatką Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Aktorskiej Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych SETKÁNÍ/ENCOUNTER w Brnie. W marcu 2016 roku wystąpiła gościnnie w spektaklu Każdy dostanie to, w co wierzy w reżyserii Wiktora Rubina, a w grudniu dołączyła na stałe do Zespołu Teatru Powszechnego.
 
Anna Ilczuk
W 2004 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu; za rolę Dvori w dyplomowym spektaklu Zabawy na podwórku w reż. Pawła Miśkiewicza otrzymała Nagrodę Ministra Kultury na XXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym samym roku została aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie stworzyła niemal 30 ról, m.in.: w spektaklach Jana Klaty, Moniki Pęcikiewicz, Krystiana Lupy, Michała Borczucha, Krzysztofa Garbaczewskiego, Michała Zadary. Za role w przedstawieniu Utwór o Matce i Ojczyźnie w reż. Jana Klaty otrzymała Nagrodę im. Jana Świderskiego w XVII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Stale współpracuje z Grupą Artystyczną Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderóna we Wrocławiu. W kwietniu 2017 roku dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie.
 
Andrzej Kłak
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Po zakończeniu studiów w 2008 roku związał się z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, a od 2012 roku występował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Grał w spektaklach takich reżyserów jak, między innymi, Piotr Ratajczak, Monika Strzępka, Radosław Rychcik, Krzysztof Garbaczewski, Jan Klata, Michał Zadara, Ewelina Marciniak. Za rolę w spektaklu O dobru Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki otrzymał w 2012 roku nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską V Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. W kwietniu 2017 roku został etatowym aktorem Teatru Powszechnego.

 

 

Mecenas

 

Współorganizator