Spacer
27.10.2019

"Tworząc nowoczesne miasto". Warszawa dwudziestolecia międzywojennego - spacer miejski

Wystawa czasowa "Gdynia - Tel-Aviv"
Bank Polska Kasa Opieki SA oddział w Tel Awiwie-widok zewnętrzny, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Podczas naszego spaceru szlakiem modernistycznej Warszawy, przybliżymy koncepcję nowoczesnego podejścia do budownictwa i związanych z nim propozycji dotyczących unowocześnienia stylu życia. Znaczącą role w ich tworzeniu w Polsce odegrali architekci o żydowskich korzeniach. Podczas spaceru opowiemy o ich dorobku.

27 października (niedziele), godz. 14.30, bilety: 15 zł (normalny) / 10 zł (ulgowy), KUP BILET >>

Zastanowimy się również, w jakim stopniu szczytne idee tanich mieszkań i tworzenia zdrowych warunków życia dla przedstawicieli warstw pracujących mogły być realizowanie najpierw w kryzysowych latach trzydziestych, a następnie w warunkach PRL-owskiej gospodarki niedoboru.Spaceru miejski będzie towarzyszył wystawie Gdynia – Tel Awiw.

Spotkanie: hol Muzeum POLIN, przy stanowisku tourguidów. Prosimy wziąć ze sobą dwa bilety komunikacji miejskiej.

Idee modernistyczne wywodzące się z myśli słynnego francuskiego architekta Le Corbusiera zakiełkowały w Polsce w okresie międzywojennym. Miały stać się uniwersalnym językiem projektowania, ale także odpowiedzią na potrzeby taniego i masowego budownictwa o dobrym standardzie funkcjonalnym. Rozkwit architektury modernistycznej w Warszawie przypada na lata 30. Jej idee znalazły swoją kontynuację w okresie powojennym w latach 60. i 70.