Spotkanie
15.10.2022

TISZ Festiwal: Życie w wiecznej wędrówce: Mongołowie

Jedno z bogato zdobionych pomieszczeń prezentowanych w Muzeum Azji i Pacyfiku.
fot. Muzeum Azji i Pacyfiku

Zapraszamy na spotkanie na wystawie stałej Muzeum Azji i Pacyfiku – "Podróże na wschód" połączone z oprowadzaniem po części poświęconej Mongolii.

  • 15 października (sobota), godz. 12.00-12.45
  • Bilety: obowiązuje bilet wstępu na wystawę – normalny 15 zł, ulgowy 9 zł, więcej na stronie Muzeum Azji i Pacyfiku >>
  • Miejsce: Muzeum Azji i Pacyfiku
  • Prowadzenie: dr Krzysztof Morawski, jeden z kuratorów wystawy "Podróże na wschód"

Do dziś około połowa mieszkańców Mongolii wiedzie zgodne z długą tradycją życie konnych pasterzy. Przenoszą się oni na kolejne tereny ze stadami pięciu hodowanych w Mongolii gatunków zwierząt (koń, wielbłąd dwugarbny, bydło rogate, owca, koza) i ze swoim składanym domostwem, zwanym z mongolska ger, zaś u nas – z języka tureckiego – jurta. Wędrówka współpracujących ze sobą w niedużych grupach jurt nie jest chaotyczna. Zasiedlają pastwiska zwyczajowo przynależne, a przenosiny mają uroczysty charakter.

Życie niemal w samotności, pod gołym niebem, w warunkach mroźnej zimy i suchego lata wymaga praktycznej wiedzy i samowystarczalności. W dawnych czasach na pokrycie jurt wykorzystywano wszystkie materiały, których mogły dostarczyć zwierzęta. Również jedzenie do dziś opiera się na produktach zwierzęcych: mięsie (głównie baraninie) i przetworach mlecznych, zwłaszcza suszonym białym serze.

Wydarzenie towarzyszące TISZ Festiwalowi organizowane przez Muzeum Azji i Pacyfiku.

Logo Muzeum Azji i Pacyfiku