Warsztaty
27.09.2023

TISZ Festiwal: Z lasu i łąki – warsztaty zielarskie

Jakie zioła i kwiaty rosną blisko nas i jak je rozpoznać? Czy z tego, co wyrasta z ziemi, możemy sami przygotować mieszanki i napary? Na warsztatach uczestnicy poznają zasady zbierania, suszenia i przechowywania ziół, dowiedzą się dlaczego zioła pachną i jak bezpiecznie je ze sobą łączyć.

  • 27 września (środa), godz. 18.00-21.00
  • Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani"
  • Bilety: 150 zł, KUP BILET >>

Uczestnicy wykonają dwie mieszanki ziołowe na bazie naturalnych składników, bez aromatów i dodatków. Będą to: "Spacer po lesie" (mieszanka relaksująca, wyciszająca, wspierająca odporność) i "Spacer po łące" (mieszanka wspomagająca urodę, oczyszczająca, ułatwiająca koncentrację). Można je wykorzystywać jako bazę do naparów do picia, lemoniad ziołowych, odwarów do kąpieli całego ciała i kąpieli parowych na twarz.

Po warsztatach każdy z uczestników zabierze ze sobą dwie mieszanki ziołowe, przepisy do odtworzenia receptury, sposoby parzenia oraz informacje i wskazówki dotyczące zbierania, suszenia i przechowywania ziół.

Warsztaty poprowadzą Ula i Grzegorz Kopciewscy z Dworzyska, miejscowości na polanie w puszczy na Podlasiu. Uprawiają tam lawendę, uczą się o nią dbać i poznają jej właściwości. Mieszkają blisko natury i tę bliskość przekazują w swoich ziołowych mieszankach. Starają się działać świadomie i odpowiedzialnie.

Dbają o jakość, użyteczność, stronę estetyczną i ekologiczną swoich produktów. Większość ziołowych surowców, z których korzystają pochodzi z Podlasia i Lubelszczyzny, najczystszych i najmniej uprzemysłowionych części Polski.

Logo Dworzysk - pól lawendy