Warsztaty
30.09.2020

TISZ Festiwal: Nici porozumienia – warsztaty haftu

Tambotek z naciągniętym płótnem, na którym wyhaftowana jest chałka w kolorach tęczy i napis: blisko. Obok, po lewej stronie leżą kolorowe nici
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Pieczone na szabat chałki, chanukowe placki ziemniaczane, przygotowana na Pesach gefilte fisz- potrawy te były przygotowywane w setkach tysięcy domów w przedwojennej Polsce. Niektóre z nich wciąż są częścią naszego codziennego menu: z obiadów u babci pamiętamy holiszki, czyli po prostu gołąbki, a naleśniki z serem to żydowskie blintzesy.

  • 30 września (środa), godz. 15.00-17.30.00 (I grupa), godz. 18.00-20.30 (II grupa)
  • Miejsce: Muzeum POLIN (Klubokawiarnia)

W trakcie warsztatów "Nici porozumienia" z Aleksandrą Michno z Zaradnych będziemy wyszywać symbole oraz nazwy żydowskich potraw – po polsku i w jidysz, by w ten sposób przywrócić żydowskiemu jedzeniu jego utracone miejsce na polskim stole. Wspólna praca powstanie na mierzącym 2 metry obrusie, nawiązując do obowiązującego w czasie pandemii dystansu między ludźmi.

Nigdy nie trzymaliście igły w dłoni? Nic nie szkodzi! Na warsztaty zapraszamy zarówno osoby, dla których praca z tamborkiem nie ma żadnych tajemnic, jak i tych, którzy dopiero chcieliby rozpocząć swoją przygodę z rękodziełem. 

Wyhaftowany obrus trafi w piątkowy, rozpoczynający święto Sukkot, wieczór do stojącej przed Muzeum POLIN kuczki.