Spotkanie
17.07.2019

Taniec po izraelsku - spotkanie z cyklu Żydowskie ABC

Taniec po izraelsku - spotkanie z cyklu Żydowskie ABC, Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: trzy kobiety i mężczyzna tańczą z rękami uniesionymi w górę i głowami odchylonymi do tyłu. Obraz jest nieco rozmazany, bo patrzymy pod słońce, które wpada do pomieszczenia przez ogromne okno w tle, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W jakich sytuacjach i z jakich powodów tańczą Żydzi? Na czym polega specyfika tańca izraelskiego? Jakie jest jego znaczenie i funkcje podczas uroczystości religijnych? Odpowiedzi poznamy podczas spotkania z cyklu Żydowskie ABC. Poznamy także podstawowe kroki tańca izraelskiego. 

17 lipca (środa), godz. 18.00, wstęp wolny

Rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej. Cześć warsztatową poprowadzi Monika Leszczyńska z Grupy Tańca Izraelskiego „Snunit”. 

Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Monika Leszczyńska – instruktorka tańców izraelskich. Prowadzi regularne zajęcia z grupą Snunit od 1998 roku. Od lat uczy stawiać pierwsze kroki w tańcu izraelskim uczestników licznych warsztatów w całej Polsce, a jej uczniowie przekazują pasję tańca dalej w swoich grupach. Czerpie wiedzę od najlepszych instruktorów izraelskich, takich jak: Moshiko Halevy, Shmulik Govari, Gadi Biton, Rafi Ziv, Dudu Barzilay. Organizuje też w Polsce międzynarodowe warsztaty tańca izraelskiego. Oddana idei tańca, który łączy. Przekonana, że bezcenną radość ruchu można odnaleźć w każdym wieku i momencie życia.
 

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

 

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce