Chór POLIN w ramach projektu "Sztuka Polska 2.0: Nieprzeciętne Chóry" w Studium Teatralnym
Chór POLIN to społeczny, eksperymentalny chór profesjonalistów i amatorów, młodych, dorosłych i seniorów, przedstawicieli mniejszości mieszkających w Warszawie, działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, chór poszukuje też niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych, pod opieką muzyczną Seana Palmera i Kuby Pałysa.
- 19 listopada (sobota), godz. 19.30, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, wstęp wolny
Chór wystąpi z projektem "Zamenhof", przygotowanym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w partnerstwie z Muzeum POLIN, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt inspirowany dźwiękami i językami przedwojennej muranowskiej ulicy: polskim, jidysz oraz – ze względu na postać samego Zamenhofa – esperanto. W warstwie brzmieniowej chór wykorzysta m.in. techniki beatboxu, body percussion.
Jest to trzeci duży projekt Chóru POLIN. Wcześniej grupa opracowała utwór, który towarzyszył Wielkiemu Otwarciu Wystawy Stałej w Muzeum POLIN, a który wyrastał z legendy o przybyciu do Polski pierwszych Żydów. Drugi projekt – "Dialog" – towarzyszył ogólnopolskiej konferencji "Edukacja o różnorodności" i poprzez tekst oraz muzykę odnosił się do tematu uchodźców w Polsce.
Premiera projektu "Zamenhof" odbyła się 22 października 2016 podczas Festiwalu „Made in POLIN”.
W utworze Chóru POLIN wykorzystano następujące źródła:
- Nagranie Genesis 11, 1-9, aut. YefetZ, za: https://www.youtube.com/watch?v=YrNhWHrLvrs
- Nieskończony wiersz, Robert L. Read, za: https://www.esperanto-usa.org/en/node/567
- Fragmenty biografii Ludwika Zamenhofa, za: http://www.centrumzamenhofa.pl
- Piosenkę Varshe, słowa Nahum Stutchkoff, muzyka Joseph Rumshinsky, aranżacja: Jakub Pałys (oparta na wykonaniu piosenki Varshe przez Mappamundi and Cabaret Warsaw; aranżacja Jane Peppler).
Organizatorem projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partner
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego