"Szofar wujka Nathana" – koncert przyjazny sensorycznie
W niedzielne przedpołudnie, w przededniu święta Rosz ha-Szana, wyrusz z nami na poszukiwanie Wujka Nathana. Roztargniony wuj zostawił w domu Sary i Dawida szofar, a jak bez szofaru zacząć świętowanie nowego roku? Podczas kolejnego koncertu przyjaznego sensorycznie, obok szofaru, zagrają trąbka, skrzypce i akordeon.
Rosz ha-Szana to dla Żydów czas świętowania nadejścia nowego roku. Jest to czas spokoju i przemyśleń. Czas, kiedy można przyjrzeć się rokowi, który minął, pomyśleć o błędach, które się popełniło, postanowić coś zmienić lub zacząć na nowo. Nadejście święta zapowiada dźwięk szofaru – baraniego rogu, który przed wiekami był pradziadkiem trąbki – także dlatego święto Rosz ha-Szana jest nazywane też dlatego świętem trąbek.
Podczas koncertu, wspólnie z młodymi melomani i melomankami, dowiemy się jakie dźwięki gra się na szofarze na Rosz ha-Szana, zwiedzimy galerię Miasteczko – jedną z ośmiu galerii Wystawy Stałej Muzeum POLIN – ale także będziemy grać razem w gry, a przede wszystkim wspólnie słuchać muzyki!
Koncerty przyjazne sensorycznie online to cykl wydarzeń muzycznych przygotowanych przez Muzeum POLIN dla dużych i małych dorosłych. Na koncerty zapraszamy wszystkich, którzy czerpią radość z muzyki, a jednocześnie nie lubią dużego hałasu lub mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu.
Koncert dostosowany jest do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu.
- Emil Miszk – trąbka, szofar
- Sabrina Stachel – skrzypce
- Wojciech Ulanowski – akordeon
- Elżbieta Grab – scenariusz i prowadzenie
- Kajetan Prochyra – prowadzenie
- Patryk Grochowalski – zdjęcia i montaż
- Tomasz Grochowalski – dźwięk
- Julia Witkowska – koordynacja projektu
Współpraca: Aleksandra Cybulska, Justyna Gil-Maćkiewicz, Wioleta Jóźwiak, Piotr Kowalik, Anna Mirska-Czerwińska