Spotkanie
29.08.2021 - online

Stand-up Matan|Uzdański: Bardzo ciekawe osoby. Zobacz zapis odcinków.

"Bardzo ciekawe osoby" to specjalnie przygotowany na "Łąkę Leśmiana" cykl stand-up dwójki komików, związanych z Resortem Komedii. Pod lupę zostaną wzięci/te znani-nieznani, znane-nieznane, słynni twórcy i twórczynie filmowe, naukowcy, naukowczynie, poeci i poetki, literaci i literatki. Dowiecie się o zaskakujących faktach z ich życia. 

Okazuje się, że wśród uznanych twórców znajdują się postaci, którym mimo błyskotliwej kariery nie udało się ukończyć żadnych studiów, a najlepsze pomysły przychodziły do głowy podczas podróży tramwajem. Był też pisarz całkowicie pozostający w cieniu brata, aż w końcu role się odwróciły, jak i poetka, która kierowała kuchnią ludową. Rozpoznajecie już o kim mowa? Posłuchajcie stand-upowych opowieści z przymrużeniem oka o Racheli Auerbach, Julianie Tuwimie i I.B. Singerze, Idzie Kamińskiej, Januszu Korczaku i innych bardzo ciekawych osobach.

  • 29 sierpnia, Literatura – kim jesteśmy? 

Podczas trzeciego, ostatniego stand-upu poznamy aktywistyczne oblicze charyzmatycznej pisarki Racheli Auerbach, konsekwentnie działającej na rzecz powrotu języka jidysz do literatury. Dowiemy się, że słynny poeta Julian Tuwim miał duże poczucie humoru i zajmował się również twórczością komediową. Natomiast wybitny pisarz-noblista pisarz I.B. Singer pochodzący z chasydzkiego Biłgoraja miał skłonności do prokrastynacji i "tracił czas" na plotkach i pogaduszkach w klubie pisarzy. 

Obejrzyj poprzednie odcinki: 

  • 15 sierpnia, Buntownicy psychologii 

Bez buntu nie ma rewolucji, o czym wiedzą nawet psychologowie i pedagodzy. Dowodem na to jest życiorys Heleny Deutsch, która pomimo małych szans na zrobienie kariery jako kobieta – Żydówka zrewolucjonizowała oblicze psychoanalizy. Dowiemy się także, że dziś tak oczywista teza, że dziecko jest równe dorosłemu człowiekowi, blisko sto lat temu szokowała środowisko pedagogiczne i z trudem i mozołem została przeforsowana dopiero przez Janusza Korczaka.

  • 25 lipca, Film i teatr – Wielkie szychy 

Podczas pierwszego spotkania z Agnieszką Matan i Grzegorzem Uzdańskim poznamy wielkie szychy ze świata filmu i teatru. Dowiemy się, jak miejsce urodzenia zdominowało życie Idy Kamińskiej, czyją żonę poderwał Aleksander Ford oraz poznamy receptę Samuela Goldwyna na to, jak zacząć zarabiać sto razy więcej niż dotychczas.

 

Agnieszka Matan - warszawska komiczka związana z Resortem Komedii i Szkołą Impro. Uczy, pisze, występuje, robi, co może. W 1997 wygrała III nagrodę w osiedlowych eliminacjach do konkursu matematycznego Kangur.

Grzegorz Uzdański - komik, związany z Resortem Komedii, pisze (strona i książka ,"Nowe wiersze sławnych poetów", książki "Zaraz będzie po wszystkim" i ,"Wakacje"), uczy i występuje. W roku 1985 w ramach "kolacyjnej otwartej sceny" wyrecytował wiersz Juliana Tuwima "Słoń Trąbalski" na wakacjach z mamą w Kołobrzegu.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl