Seminarium

Sposoby upamiętniania

fot. flickr/Stefano Corso, CC BY-NC-SA 2.0

Defilady i pomniki czy spacery i murale? Czy w zależności od tematyki stosuje się różne formy upamiętniania? Jak upamiętnia się wydarzenia tragiczne, a jak radosne? W jaki sposób obecne są dziś w przestrzeni publicznej wydarzenia rocznicowe? O których z prób zachowania pamięci pisze się i mówi, a które pozostają niezauważone?

Zapraszamy na seminarium, podczas którego zastanowimy się nad różnymi sposobami upamiętniania wydarzeń historycznych, które są ważne dla danych społeczności. Będziemy analizować miejsca pamięci oraz wydarzenia, które towarzyszą rocznicom i zastanawiać się nad zmianą podejścia do sposobów upamiętniania na przestrzeni ostatnich lat. 

Seminarium poprowadzi Anna Walas – doktor filozofii, która zajmowała się żydowską filozofią religii, pracuje w Centrum Myśli Jana Pawła II, gdzie realizuje m.in. projekt edukacyjno-badawczy „Miasto pokoleń” dotyczący pamięci Warszawiaków o stolicy.

8 sierpnia, godz. 18.0020.00, Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, wstęp wolny.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp