Spacer

Spacer „Śladami upamiętniania – murale na Muranowie”

fot. Marianna Sowińska

 

Liczba miejsc na spacer została wyczerpana. Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach cyklu.

 

Muranów, osiedle zbudowane na gruzach warszawskiego getta, od niedawna stało się popularne również jako swoista galeria na wolnym powietrzu. W ciągu ostatnich kilku lat w muranowskich bramach i na ścianach budynków powstało dziewięć wielkoformatowych malowideł.

Niektóre, jak murale Zamenhofa, Korczaka czy Edelmana, związane są ściśle z historią okolicy, inne –  o abstrakcyjnej wymowie – jak mural Etam Cru przy ulicy Dzielnej, pełnią rolę barwnego akcentu, ożywiającego okolicę.

Na spacerze 5 sierpnia przejdziemy szlakiem murali, odkrywając Muranów z innej perspektywy, wchodząc w zaułki i bramy. Poznamy historię kilku muranowskich kobiet – wyobrażonych na malowidle w bramie przy ulicy Nowolipie, oraz tych, które również mogłyby się tam znaleźć, jak awangardowa artystka Teresa Żarnower.

Posłuchamy historii o pospolitym ruszeniu, dzięki któremu mural Edelmana pojawił się na ścianie klasycyzującego budynku przy Nowolipkach w rocznicę Powstania w Getcie.  Dowiemy się, dlaczego na muralu Anny Koźbiel i Adama Walasa dedykowanym Ludwikowi Zamenhofowi znalazły się tak różne postacie, jak Bruno Schulz, dziewczęta z Nowolipek czy Clint Eastwood.

Rozwiążemy też inne zagadki, np. dlaczego na muralu poświęconym architektowi Bohdanowi Lachertowi twórcy koncepcji zabudowy Muranowa Południowego widniał również Józef Szanajca, i co wspólnego z ulicą Nowolipki ma sowa namalowana przez Swanskiego.

Spacer poprowadzi Beata Chomątowska – prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów”, z którego inicjatywy powstały 4 spośród 9 muranowskich murali; pisarka, dziennikarka stale współpracująca z „Tygodnikiem Powszechnym”, obecnie pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie zajmuje się projektem multimedialnych platform edukacyjnych.

5 sierpnia, godz. 18–20, spotykamy się przed głównym wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel: 22 47 10 301.

Zapraszamy również na kolejne wydarzenia:

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp