Spacer
9.07, 11.07, 8.08.2021

Spacer miejski: "Idzie poeta - niebieski wycieruch"

Podczas spaceru opowiemy o patronie "Łąki Leśmiana" - poecie "żyjącym i tworzącym w marzeniu, w którym wszystko było możliwe". Śladami Bolesława Leśmiana podążymy podczas spaceru po  warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach z pierwszej połowy XX wieku.

 • 9 lipca (piątek), godz. 18.00 - spacer online na Facebooku Muzeum POLIN
 • spacery miejskie w plenerze:
  11 lipca (niedziela), godz. 14:30 KUP BILET>>
  8 sierpnia (niedziela), godz. 14:30 KUP BILET>>
 • bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, 
 • Miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Bolesław Leśmian, warszawiak z urodzenia, na co dzień zarabiał na życie jako notariusz w  Hrubieszowie i Zamościu. 1/3 czasu pracy spędzał jednak na zwolnieniach lekarskich. Wracał wówczas do rodzinnego miasta. Oficjalnie - po poradę medyczną. W rzeczywistości swoje warszawskie “kuracje” odbywał w kawiarniach i w ramionach ukochanych kobiet – Celiny Sunderland i Dory Lebenthal - tej, która w ogrodzie, unieśmiertelnionym "W malinowym chruśniaku", zrywała mu maliny... 

Podczas spaceru zobaczymy miejsca, w których znajdowały się odwiedzane przez niego lokale, takie jak „Sztuka i Moda” czy kawiarnia Instytutu Propagandy Sztuki. Porozmawiamy także o oryginalnej koncepcji poezji Leśmiana, w której główną rolę odgrywał świat pierwotnych instynktów, emocji, świat legend oraz dawnych obyczajów zachowywanych jeszcze wówczas na polskiej wsi.

Spacer jest częścią programu towarzyszącego otwarciu galerii “Dziedzictwo”, nowej galerii wystawy stałej oraz odbywa się w ramach programu "Łąka Leśmiana".

Spacer poprowadzą:

 • 9 lipca, Katarzyna Jankowska - licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN.
 • 11 lipca, Krystyna Stroynowska - z wykształcenia historyk kultury, licencjonowana przewodniczka po Warszawie, Muzeum POLIN i innych warszawskich obiektach. Z zamiłowania tropicielka przejawów kultury duchowej ukrywających się wśród najzwyklejszej codzienności.
 • 8 sierpnia, Katarzyna Jakubowicz - varsavianistka od lat pasjonująca się tematyką żydowską. Absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych we Wrocławiu i Warszawie. Przewodniczka Muzeum POLIN i autorka ścieżek pokazujących wystawę główną z różnych perspektyw. Szczególnie bliska jest jej perspektywa kobieca.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl