Seminarium

Ślady niepamięci

Słabo oświetlony drewniany strych.
fot. Flickr/Uwe Mayer

Zapraszamy na kolejne spotkanie, podczas którego będziemy się przyglądać kwestii pamięci i niepamięci oraz śladom nieobecności społeczności żydowskiej i innych mniejszości. Spotkanie będzie miało charakter seminarium dyskusyjnego, które poprowadzi dwóch artystów – Łukasz Baksik oraz Rafał Jakubowicz. Podczas seminarium będziemy analizować prace artystów oraz zastanawiać się nad tym, co oznacza przywracanie pamięci, jak ją powinnyśmy zapełniać oraz czy zapominanie jest złe. Spotkanie będzie tłumaczone na język angielski.

Łukasz Baksik – fotograf zainteresowany fotografią społeczną i dokumentalną. Autor wystawy Macewy codziennego użytku, dokumentującej sposoby wykorzystania nagrobków żydowskich jako materiału budowlanego.

Rafał Jakubowicz – artysta i krytyk sztuki. Autor projektu Pływalnia, w którym porusza temat poznańskiej synagogi, w 1940 roku zamienionej na pływalnię miejską oraz projektu Arbeitsdisziplin, w którym nawiązując do historii nazizmu porusza problem współczesnego neoliberalnego wyzysku. Prowadzi Pracownię Sztuka w Przestrzeni Społecznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, pracuje w Zakładzie Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa, na Wydziale Neofilologii UAM.

Wstęp wolny 

Zapraszamy na kolejne wydarzenia:

 

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp