Koncert

Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają na koncert z cyklu: Wielcy kompozytorzy – polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie, który odbędzie się 1 września  w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Najbliższy koncert przypomni postać Aleksandra Tansmana. Kompozytor ten urodził się w 1897 roku w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Muzycznie kształcił się w Łodzi oraz w Warszawie pod okiem Wojciecha Gawrońskiego, Piotra Rytla, Henryka Melcera-Szczawińskiego. Niedoceniany w Polsce artysta zdecydował się na emigrację się do Francji, gdzie odnalazł się w kręgu najwybitniejszych muzycznych osobistości. Rozwijająca się karierę wybitnie utalentowanego muzyka z Polski wspierał m.in. Maurice Ravel. Tansman koncertował na całym świecie: w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz Azji. W 1938 roku przyjął obywatelstwo francuskie, choć zawsze podkreślał swój związek z Polską.

W czasie II wojny światowej, w obliczu coraz większego zagrożenia, artysta dzięki pomocy między innymi Charlie’ego Chaplina wyjechał z Francji do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles zajął się komponowaniem muzyki filmowej, co zaowocowało nominacją do Oskara za muzykę do filmu „Paris Underground” Gregory’ego Ratoffa. Po wojnie Tansman wrócił do Francji, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia.

Tansman pozostawił po sobie około 400 utworów. Komponował utwory orkiestrowe i kameralne, opery, balety, muzykę filmową, a jego dzieła wykonywali najwięksi artyści świata. Wśród licznych nagród i wyróżnień, którymi został uhonorowany, należy wymienić medal za wkład w rozwój kultury światowej nadany przez cesarza Japonii, Nagrodę Muzyczną Akademii Francuskiej, Komandorię Orderu Sztuk i Nauk we Francji, Medal Elizabeth Sprague-Coolidge w Waszyngtonie, członkostwo Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Belgii, członkostwo honorowe i Medal Związku Kompozytorów Polskich oraz odznakę Zasługi dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.

W programie koncertu znajduje się utwór Tansmana Rapsodia Polska, który jest hołdem dla obrońców Warszawy. Usłyszymy również kompozycję Ludomira Różyckiego PietàNa zgliszczach Warszawy, którego rękopis spłonął podczas Powstania Warszawskiego  i został przez niego zrekonstruowany w roku 1948.

W drugiej części koncertu zabrzmi Sinfonia Elegiaca Andrzeja Panufnika, która w pierwotnej wersji nosiła nazwę Symfonia Pokoju i została zadedykowana przez kompozytora ofiarom II wojny światowej.

1 września, godz. 19.00, bezpłatne bilety do odebrania w kasie Muzeum, zachęcamy do rezerwacji online, liczba miejsc ograniczona.

Organizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny

Koncert „Wielcy kompozytorzy: polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: 

  

Partnerzy medialni