Film

Sabbath in Paradise

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Film niemal na bieżąco dokumentujący muzyczną awangardę Nowego Jorku z początku lat 90. XX wieku. Gwiazdy jazzu, muzyki improwizowanej i klezmerskiej z Johnem Zornem i Frankiem Londonem na czele opowiedzą między innymi o swoich spotkaniach w wytwórni Tzadik Records,  skupiającej przede wszystkim muzyków wykonujących muzykę awangardową i eksperymentalną – opartą na korzeniach muzyki żydowskiej, aszkenazyjskiej i sefardyjskiej, religijnej i świeckiej. Film nigdy nie był pokazywany w Polsce!

Cykl filmowy „Lang leb muzik! Niech żyje muzyka!”

W Biblii Hebrajskiej wspomnianych jest ponad trzydzieści różnych instrumentów muzycznych. Już setki lat przed naszą erą żydowscy muzycy grali na harfie, kitarze i cymbałach, ale przede wszystkim śpiewali.

Zwłaszcza po zburzeniu Drugiej Świątyni, kiedy muzyka instrumentalna została na pewien czas zakazana. Wtedy też Żydzi rozproszyli się po świecie i w dźwiękach obok dawnych wpływów Mezopotamii i Egiptu pojawiły się wpływy muzycznej kultury krajów diaspory, religijnej i świeckiej.

Współczesna muzyka żydowska to tryskająca energią mieszanka tradycyjnych chasydzkich pieśni, melodii klezmerskich, zachodniej klasyki, rapu i jazzu, niezwykła przestrzeń ponadnarodowego i ponadetnicznego porozumienia. Zapraszamy na cykl współczesnych filmów prezentujących muzykę tworzoną przez Żydów i pokazujących znaczenie muzyki w ich kulturze.

25 czerwca, godz.19.00, wstęp wolny