Film
20.11.2021

Retrospektywa filmów Aleksandra Forda w galerii "Dziedzictwo"

Czarno-biała fotografia. Aeksander Ford patrzy w wizjer dużej kamery, obok stoi drugi mężczyzna
fot. Agencja Forum

20 listopada 2021 roku w godz. 12.00-18.00 w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA zapraszamy na retrospektywę filmów Aleksandra Forda w galerii "Dziedzictwo".

  • Dystrybucja darmowych biletów na każdy pokaz: w dniu wydarzenia w kasach Muzeum POLIN.
  • Liczba miejsc ograniczona.
  • UWAGA: W związku z organizacją wydarzenia w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w dn. 20 listopada 2021 roku Galeria "Dziedzictwo" będzie niedostępna dla pozostałych zwiedzających.

Pokazy w ramach wydarzenia: 

  • "Droga młodych" (1936)
    • 20 listopada 2021 (sobota), godz. 12.00
    • reż. A. Ford, 45 min
    • język: jidysz 
    • napisy: polskie

Przedwojenny film Forda nakręcony w języku jidysz. Sfinansowany przez socjalistyczną partię "Bund" fabularyzowany dokument powstał w sanatorium dla dzieci żydowskich w Miedzeszynie. Opowiada o powrocie wychowanków sanatorium do zdrowia i odbudowie międzyludzkich więzi. Zarzucano mu, że "pod pozorami humanitaryzmu i współczesnych metod wychowawczych zawiera sceny będące żerowaniem na nędzy mas oraz propagandę światopoglądu komunistycznego" i skazano na niebyt. Był jednak przed wojną rozpowszechniany na prywatnych pokazach, po wojnie zaś opracowano jego skróconą wersję.

  • "Ulica Graniczna" (1948) 
    • 20 listopada 2021 (sobota), godz. 13.30
    • reż. A. Ford, 115 min
    • język: polski

Wedle słów reżysera "film o małych ludziach na tle wielkiej epoki". Historia grupy dzieci z polskich i żydowskich rodzin mieszkającej przy ul. Granicznej w Warszawie. Trudne, wzruszające i okrutne relacje polsko-żydowskie opowiedziane przez twórcę niezwykle czułego na problemy społeczne. Filmowa relacja z granicy dwóch światów – "strony aryjskiej" i getta. W głównych rolach Mieczysława Ćwiklińska i Jerzy Leszczyński, w roli epizodycznej Ida Kamińska. (źródło: Muzeum POLIN)

  • "Piątka z ulicy Barskiej" (1954)
    • 20 listopada 2021 (sobota), godz. 16.00
    • reż. A. Ford, 110 min
    • język: polski

Dramat pokolenia, które dorastało w czasie wojny i nie może odnaleźć się w nowym porządku moralnym. Zrujnowana Warszawa, w której wciąż działa podziemie, wykorzystując nawykłych do wojennego życia młodych mężczyzn, ale w której rodzą się także głębokie uczucia. Jeden z pierwszych filmów z udziałem Tadeusza Łomnickiego.

Aleksander Ford – człowiek pełen sprzeczności. Przedwojenny socjalista, po wojnie uznawany za pupila władzy. Ceniony za wybitne osiągnięcia artystyczne (jego "Piątka z ulicy Barskiej" otrzymała nagrodą jury w Cannes). Jako pierwszy przeniósł na ekran Sienkiewicza. W 1960 r. z ogromnym rozmachem nakręcił Krzyżaków, dzieło, które dla Polaków miało niemal tę samą wagę, co mickiewiczowski Pan Tadeusz.

Urodził się w Łodzi jako Mosze Lifszyc. Przez dwie dekady wykładał w łódzkiej szkole filmowej, był mistrzem Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Nakręcił ponad dwadzieścia filmów i zbudował instytucjonalne zaplecze polskiej sztuki filmowej. Jednocześnie nazywano go Panem Pułkownikiem zarówno jego własne dzieła często trafiały na półki, jak i on poddawał ostrej cenzurze filmy kolegów, blokując pomysły, zatrzymując scenariusze.

Po antysemickiej nagonce w 1968 roku – 45 lat temu – stracił możliwość jakiejkolwiek pracy twórczej. Rok później opuścił kraj. Mówiono, że zostałby jednym z ojców Hollywood,  gdyby wyjechał do Stanów w latach 20. XX wieku, ale na początku lat 70. nie mógł się już tam odnaleźć.  Zmarł śmiercią samobójcza na Florydzie w 1980 r.

 

Galeria "Dziedzictwo" jest poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów. Pokazujemy w niej ludzi, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Jednym z bohaterów ekspozycji jest Aleksander Ford – wybitny reżyser i scenarzysta filmowy. Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej interaktywna przestrzeń galerii "Dziedzictwo" stanie się salą kinową, w której przypomnimy dorobek artysty. Wydarzenie będzie okazją nie tylko do zapoznania się z najwybitniejszymi dziełami reżysera, ale także do poznania jego biografii w kontekście 25 innych postaci prezentowanych w Muzeum POLIN. Ta konstelacja bohaterów tworzy zbiorowy portret polskich Żydów, w całej jego różnorodności, widziany poprzez życie i osiągnięcia jednostek, które są jednocześnie wyjątkowe i reprezentatywne.

Zapoznaj się z całym programem Festiwalu WJFF - Warsaw Jewish Film Festival >>

Program pokazów w Muzeum POLIN >>