Film

„Powroty Szymona” – przedpremierowy pokaz filmu

W 1948 roku ocalały z Holokaustu Szymon Redlich wystąpił w głośnym później filmie fabularnym w języku jidysz Unzere Kinder czyli Nasze Dzieci. W Powrotach Szymona – dokumencie w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke – ów epizod aktorski Szymona przeplata się z jego prawdziwą historią. Powstaje opowieść o człowieku, który sam o sobie powiada, że kolekcjonuje pamięć i który wciąż powraca do Polski i na Ukrainę. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z głównym bohaterem i reżyserami.

Szymon Redlich jest uznanym historykiem, wykładowcą na Uniwersytecie Ben Guriona. Dzieciństwo spędził w Brzeżanach, niewielkim, wielokulturowym miasteczku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Dziś mieszka w Izraelu.

Katka Reszke doktoryzowała się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zajmuje się historią, kulturą i tożsamością Żydów jako pisarka, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych. Jest autorką między innymi książki „Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście.

Sławomir Grünberg ukończył PWSFTiTV w Łodzi. Jako niezależny twórca zrealizował „Perecowiczów”, „Dziedzictwo Jedwabnego”, „Uratowanych przez deportacje. Nieznaną odyseję polskich Żydów” i ponad 40 innych filmów dokumentalnych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach.

28 czerwca, godz. 19.00, wstęp wolny

Partner wydarzenia: