Spacer
19.09.2021

Pollywood na Muranowie - szlakiem dawnych kin, spacer miejski

fot. M. Starowieyska, D. Golik/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czy wiecie, że w sąsiedztwie Muzeum POLIN nie brakuje miejsc związanych z początkami kina?

  • 19 września (niedziela), godz. 14:30

Bolesław Prus, największy kronikarz XIX-wiecznej Warszawy, w 1896 roku na łamach Kuriera Codziennego napisał, że dzięki rodzącemu się kinu będziemy mogli zatrzymać świat, który już przeminął. Będziemy spotykać się z ludźmi, których dawno nie ma pośród nas. Dla Prusa film stwarzał możliwość uwiecznienia codziennego życia. Zupełnie inaczej postrzegał go Wojciech Has, reżyser między innymi "Lalki", opartej na podstawie powieści Prusa. Według niego kino powinno wyczarowywać rzeczywistość odległą od codzienności.

Czym zatem jest film? Czy to kronika? Może sen? A może magia?

Zastanowimy się nad tymi pytaniami. Pochylimy się nad historią kina. W pewnym sensie to ziemia nad Wisłą była kolebką światowego przemysłu filmowego. A przynajmniej mogła nią być. W 1894 roku, prawie rok przed braćmi Lumiére, wynalazcami kinematografu, własne urządzenie zaprezentował warszawiak, Kazimierz Prószyński.

Początki przemysłu filmowego na ziemiach polskich stworzyli Żydzi. Pierwszą wytwórnię filmową w Warszawie założył Aleksander Hertz. On też kreował gwiazdy kina, także te o międzynarodowej sławie. Międzywojenna Warszawa uwielbiała kina. Gdzie były te eleganckie i z hollywoodzkim repertuarem, a gdzie za grosze oglądało się filmy wyświetlane na prześcieradle? Wędrując muranowskimi ulicami, poszukamy miejsc związanych z filmem, przekonamy się dokąd niegdyś tłumnie ciągnęli  kinomani. Posłuchamy także o nieczystych zagraniach konkurujących wytwórni, podkupowaniu gwiazd, a nawet o porwaniach.

Spacer jest częścią programu towarzyszącego otwarciu galerii "Dziedzictwo", nowej galerii wystawy stałej.

Spacer poprowadzi Renata Płotczyk

Renata Płotczyk - przewodniczka miejska z dwudziestoletnim doświadczeniem, od sześciu lat współpracowniczka Muzeum POLIN. Autorka ścieżek tematycznych, spacerów po Muranowie, scenariuszy zajęć dla dzieci, kart pracy. Wędruje nieutartymi ścieżkami, lubi odkrywać tajemnice i z pasją dzielić się wiedzą. Potrafi nawet online nauczyć, jak zaplatać chałki.

 

UWAGA: Limity osób przebywających w Muzeum na wystawach lub wydarzeniach nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Jeśli zechcą Państwo dobrowolnie okazać certyfikat szczepienia bileterowi lub kasjerowi, zyskają Państwo możliwość zakupu biletu ponad wyznaczonym limitem.