Koncert
26.02.2021 - online

POLIN Music Festival: Guttman&Friends

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Współkurator POLIN Music Festivalu, wybitny skrzypek Michael Guttman, co roku zaprasza do Warszawy swoich muzycznych przyjaciół. W roku 2020 po raz drugi odwiedził nas izraelski pianista Ohad Ben-Ari. Ohad i Michael wspólnie przygotowali program tego koncertu, który pokazuje w jak różnorodny sposób – piękny, wzruszający, a czasem po prostu zabawny – muzyka może czerpać z żydowskiego dziedzictwa.

Żydowskie losy są często historią podróży. Ernest Bloch: z Genevy przez Frankfurt, Monachium trafił do Nowego Jorku. Tam, podczas szabatowej kolacji, poznał historię Israela ben-Eliezera – Baal Shem Tova – rabina, cadyka, jednego z twórców chasydyzmu na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Baal Shem wierzył, że pieśń, muzyka i taniec - oraz wywołana dzięki nim ekstaza - są drogą do kontaktu z Najwyższym. Ta kolacja zainspirowała Blocha do napisania „Suity Hebrajskiej: Baal Shem”, która otwiera naszą retransmisję. 

Giora Feidman: z Buenos Aires, przez Tel Awiw, do Nowego Jorku. Młody, niezwykle zdolny klarnecista – najpierw w Teatro Colon, potem jako najmłodszy w historii członek Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. W latach 70-tych porzucił karierę orkiestrową, by w Nowym Jorku rozwijać scenę klezmerską. To jego klarnet słychać na ścieżce dźwiękowej filmu "Lista Schindlera". Utwór „Sholem Alekhem, Rov Feidman” w aranżacji Beli Kovacsa zagra klarnecista Pierre Génisson 

Kiedy koncert nosi tytuł „Michael Guttman i przyjaciele” możemy spodziewać się niespodzianek. Do artystów dołączył gość z Argentyny: JP Joffre, którego koncert dzień później zamykał nasz festiwal. Ponieważ bilety na to wydarzenie były od dawna wyprzedane, Michael i JP postanowili podarować odrobinę tanga Publiczności koncertu kameralnego – oraz Państwu przed ekranami. 

Wykonawcy:

Michael Guttman 
– skrzypce
Ohad Ben-Ari – fortepian
Pierre Génisson – klarnet
JP Joffre – bandoneon