Warsztaty

Pamięć o Zagładzie – warsztaty dla dorosłych i młodzieży

fot. M. Starowieyska, D. Golik/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W jaki sposób dzisiaj, po 70 latach od wyzwolenia obozu w Auschwitz pamiętamy wojnę? Jakie formy przybiera współczesne upamiętnianie ofiar Zagłady? O których ofiarach często się zapomina? Czy II wojna światowa wciąż jest czymś, co nas dotyka, czy mówi nam coś ważnego o nas samych?

Zapraszamy na warsztaty, które będą okazją do refleksji i rozmowy na temat pamięci o wojnie. Podczas zajęć analizie zostaną poddane treści galerii „Zagłada” na wystawie stałej Muzeum oraz fragmenty artykułów i materiały wizualne.

Zastanowimy się na ile w narracji o czasach wojny obecny jest temat prześladowań różnych grup, w tym Polaków, Żydów, Romów, Świadków Jehowy i osób z niepełnosprawnościami. Podczas zajęć będziemy pracować w mniejszych grupach, dających szansę do zaangażowania i wyrażenia własnego zdania. Cześć warsztatów odbędzie się na wystawie stałej – w galerii Zagłada.

Prowadząca dr Sonia Ruszkowska jest absolwentką filozofii polityki na Collegium Civitas w Warszawie, doktorat napisała pod kierunkiem ks. prof. Macieja Bały na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką książki „Każdemu własna śmierć. O przywracaniu podmiotowości ofiarom Zagłady”. Od 2013 roku jest edukatorką w Muzeum POLIN.

Warsztaty odbywają się z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

18 stycznia 2015, godz. 13.00–16.30, warsztaty odbędą się w Centrum Edukacyjnym na I piętrze Muzeum POLIN, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online lub telefoniczna: +48 22 47 10 301.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp