Oto obiekt: Ubranie jako świadek historii
image

image

image

image

Codzienne i odświętne, ochronne i ozdobne, kupowane w eleganckich sklepach, ale i z trudem zdobywane. To charakterystyka strojów, które od XIX wieku Żydzi i Żydówki nosili coraz częściej. Ich ubiór nie wyrażał już przynależności do grupy religijnej, lecz zyskał osobisty, indywidualny, charakter. Przyjrzymy się strojom z muzealnej kolekcji, na co dzień przechowywanym w magazynach.
- 27 lutego (czwartek), godz. 18:00, pobierz bezpłatny bilet →
- Galeria "Dziedzictwo", wstęp wolny
Ubrania, dostępne w naszych zbiorach, nie są przykładem strojów modnych czy typowych dla danego czasu i miejsca. Opowiadają jednak o ludziach, którzy je szyli, nosili lub zabierali na "wędrówki". Na przykład o Helenie Lemberg czy Gruni Klitenik. Obie zabrały swoje sukienki w podróż. Pierwsza – na rejs do ojca, druga – na zesłanie w czasie II wojny światowej. W naszej kolekcji znajduje się także kamizelka Teofili Wawrzyniak (Toli Raszbaum) – świadectwo emigracji w marcu 1968 roku. Podczas spotkania z cyklu "Oto obiekt" opowiemy o tych cennych pamiątkach.
Gościnie:
dr Marta Frączkiewicz – kuratorka zbiorów Muzeum POLIN. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunkach etnologia i antropologia kulturowa, archeologia i gender studies oraz studiów polsko-żydowskich w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. W swojej pracy zajmuje się przede wszystkim pamiątkami osobistymi oraz historycznymi.
Karolina Sulej – kulturoznawczyni, dziennikarka, pisarka oraz podcasterka. Autorka książek "Rzeczy Osobiste – opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady"; "Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny" oraz "Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm". Freelancerka związana m.in z magazynami: "Wysokie Obcasy", "Książki", "Viva! Moda". Kiedyś stylistka, dziś zajmuje się antropologią mody – jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie działa w Zespole do Badań nad Modą i pisze pracę o roli wyglądu w czasie drugiej wojny światowej.
Spotkanie poprowadzi:
dr Renata Piątkowska – historyczka sztuki, kustosz dyplomowany, główna kuratorka zbiorów Muzeum POLIN, autorka licznych artykułów i publikacji, w tym książki "Między Ziemiańską a Montparnasse'em. Roman Kramszyk", Warszawa 2004. Kuratorka w Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego (w latach 1986–2005), gdzie była autorką wielu wystaw, m.in.: "Maurycy Trębacz 1861–1941" (1993); "Artur Markowicz 1872–1934. Wystawa monograficzna" (1995), "Roman Kramsztyk (1885–1942)" (1997), "Przyjaciele. Simon Mondzain, Jan Hrynkowski, Władysław Zawadowski" (z Elżbietą Grabską, 1999).