Film

„Ostatnie metro”

fot. kadr z filmu

Maria Steiner (Catherine Deneuve) wraz z mężem Lucasem – Niemcem żydowskiego pochodzenia – prowadzi teatr na Montmartrze. Kiedy w czasie niemieckiej okupacji sytuacja Żydów staje się niepewna, Lucas pozoruje wyjazd do Ameryki Południowej.

W rzeczywistości ukrywa się w piwnicy teatru i przygotowuje nową sztukę. Zatrudniony do niej młody aktor (Gerard Depardieu) zakochuje się w Marii.

Film jednego z najważniejszych francuskich reżyserów, prekursora nowej fali, był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Zdobył też kilkanaście nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. 

17 grudnia, godz. 19.00, „Ostatnie metro”, François Truffaut, Francja, 1980, fab. wstęp wolny.

CYKL FILMOWY „UKRYWANIE. RATUJĄCY OD ZAGŁADY”

Ci, którzy z narażeniem życia decydowali się udzielić schronienia skazanym na Zagładę, nie zdawali sobie często sprawy z trudności, jakim przyjdzie stawić im czoła. Ci, którzy prosili o schronienie, również nie przypuszczali, jak trudno będzie im żyć w ukryciu.

W grudniowym cyklu filmowym przyjrzymy się skomplikowanym relacjom ratujących i ratowanych w kinematografii i historii Czech, Francji i Polski. Pretekstem do podjęcia tego tematu jest rocznica oficjalnego powołania Rady Pomocy Żydom „Żegota”, które miało miejsce 4 grudnia 1942 roku.