Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" - Radzyński/Chopin/Czajkowski

Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę Jana Radzyńskiego. I koncert fortepianowy e-moll Chopina w wykonaniu Ingolfa Wundera - zdobywcy II miejsca i nagrody publiczności na XVI konkursie Chopinowskim (2010). "Souvenir de Florence" Piotra Czajkowskiego. Tak 3 października zainauguruje w Warszawie swoje 50-lecie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus".

Grupowe zdjęcie członków orkiestry.
Copyrights
fot. Jacek Mójta
Plakat występu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Grafika przedstawia ptaszka siedzącego na batucie.
Copyrights
fot. materiały prasowe
Dyrygentka Agnieszka Duczmal - zdjęcie portretowe.
Copyrights
fot. materiały prasowe
portret wiolonczelistki
Copyrights
fot. materiały prasowe
zdjęcie portretowe młodego mężczyzny w stroju wieczorowym
Copyrights
fot. materiały prasowe
portret uśmiechniętego młodego mężczyzny
Copyrights
fot. materiały prasowe
Grupa elegancko ubranych ludzi, prawdopodobnie członków jakiejś orkiestry.
Copyrights
fot. Jacek Mójta
  • 3 października (wtorek), godz. 19.00

Koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otworzy drugie, po poznańskiej premierze, wykonanie „Koncertu podwójnego na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę” Jana Radzyńskiego. Urodzony w Warszawie Jan Radzyński w roku 1969 wyjechał do Izraela. Następnie przeniósł się do USA, gdzie studiował kompozycję pod opieką Krzysztofa Pendereckiego. Wykładał na wielu uczelniach w USA – w tym m.in. w Yale, Chicago czy Ohio State University. Jego utwory wykonują orkiestry na całym świecie. Szczególnie cenione są jego kompozycje na wiolonczelę. Swój najnowszy utwór -  „Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę” kompozytor opatrzył dedykacją: „Dla Agnieszki Duczmal i jej wspaniałej Orkiestry Amadeus”. Solistami w tym utworze będą Karolina Jaroszewska (wiolonczela) i David Radzyński – syn kompozytora a od niedawna koncertmistrz Isreali Philharmonic Orchestra.

Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę składa się z trzech części (Allegro, Lento, and Risoluto). W ich trakcie muzyczna narracja rozwija się, płynnie przechodząc od lirycznej, śpiewnej części pierwszej, refleksyjnej części drugiej do płomiennego tańca w części trzeciej.                          

W części drugiej utworu usłyszeć możemy splatające się melodie kontemplacyjnego nigun z modlitwą „El Malei Rachamim” (Boże pełen miłosierdzia) – śpiewanej podczas żydowskich pogrzebów.

Część trzecia oparta jest na wcześniejszej kompozycji Radzyńskiego „Modlitwa i taniec”, na fortepian i wiolonczelę. Muzyka nawiązuje tu do hory – tradycyjnego żydowskiego tańca w kręgu. To także odniesienie do czasów Yishuv, gdy na początku XX wieku na tereny dzisiejszego Izraela zaczęli przybywać żydowscy osadnicy. Jak mówi kompozytor:To spojrzenie na świat, utrwalony na akwarelach Nahuma Gutmana czy opisany w wierszach Chayima Nachmana Bialika i Lei Goldberg.

Jako drugi zabrzmi tego wieczoru I koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Do fortepianu zasiądzie Ingolf Wunder – młody austriacki pianista, którego polscy słuchacze obdarzyli szczególną sympatią podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, przyznając mu nagrodę publiczności. Wunder został laureatem II nagrody na tym konkursie, a obok wyróżnienia publiczności otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu i poloneza-fantazji. I koncert e-moll Wunder nagrał dla Deutsche Grammophon na płycie „Tchaikovsky/Chopin”.

Koncert zwieńczy Souvenir de Florence”- sekstet smyczkowy d-moll Piotra Czajkowskiego w aranżacji na orkiestrę Agnieszki Duczmal.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim w 1976 roku zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz. Ten kobiecy duet jest ewenementem w skali światowej.

W swoim dorobku Orkiestra posiada ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus"

  • Agnieszka Duczmal – dyrygent
  • David Radzyński – skrzypce
  • Karolina Jaroszewska – wiolonczela
  • Ingolf Wunder – fortepian

Program:

  • Jan Radzyński – Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę
  • Dedykacja: „Dla Agnieszki Duczmal i jej wspaniałej Orkiestry Amadeus”
    • Allegro
    • Lento
    • Risoluto
  • ​Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (ar. R. Hoffman)
    • Allegro maestoso
    • Larghetto
    • Rondo – Vivace
  • PRZERWA
  • Piotr Czajkowski – „Souvenir de Florence” Sekstet smyczkowy d-moll op. 70 (ar. A. Duczmal)
    • Allegro con spirito
    • Adagio cantabile e con moto
    • Allegro moderato
    • Allegro vivace

 

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO 

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" - Radzyński/Chopin/Czajkowski

03.10.2017 - 03.10.2017