Spacer
24.05.2014 12:00–15:00

„Odkryj żydowską Warszawę”, odsłona III – warsztat i spacer fotograficzny

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Gdzie się mieściło i jak wyglądało kino Sfinks? Jaka osoba wiąże się z powstaniem sieci kiosków "Ruch"? Jak się nazywała pierwsza agencja reklamowa w Warszawie? Dlaczego ogródki jordanowskie w Warszawie kiedyś nazywano ogródkami Rauna?

Zapraszamy na trzecią odsłonę cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”. Tym razem spróbujemy spojrzeć na miasto przez obiektyw fotograficzny. Zanim odkryjemy z przewodniczką historię ulic Tłomackie i Senatorskiej, spotkamy się z fotografem, który pomoże nam przygotować się do zadań fotograficznych czekających na nas w czasie spaceru.

Podczas spaceru fotograficznego odwiedzimy miejsca związane z żydowską inteligencją i przedsiębiorcami, właścicielami  znanych warszawskich firm. Poznając historię zasymilowanych rodzin żydowskich takich, jak Natansonowie, Toeplitzowie, Słonimscy czy Lewentalowie, przekonamy się, jak dużą odegrali oni rolę w społeczeństwie Warszawy XIX-go i XX-go wieku.

Opowiemy o wielkiej nieobecnej, czyli o Wielkiej Synagodze i o ludziach, dzięki którym powstała. Wrócimy także na moment do barwnego życia bywalców kawiarni i kabaretów międzywojennej Warszawy - artystów i literatów pochodzenia żydowskiego.

Warsztat poprowadzi Tomasz Kulas, koordynator projektu Fotospacery.pl, redaktor Chip.pl i Digital foto video, współpracownik wielu mediów fotograficznych.

Spacer poprowadzi Katarzyna Uchowicz, asystent w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce Instytutu Sztuki PAN. Przygotowuje dysertację doktorską o architekcie Bohdanie Lachercie. Współpracuje z Collegium Civitas. Realizuje także autorskie projekty dla dzieci poświęcone architekturze i wzornictwu (Muranki, Przetwórnia).

Prosimy o przyniesienie aparatów fotograficznych. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących sprzętu ani wcześniejszego doświadczenia związanego z fotografią.

Warsztat i spacer będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Zapraszamy również  na kolejne odsłony cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”:

  • 31.05.2014, godz. 12.00 odsłona IV – gra miejska wokół dawnej obecności Żydów na Pradze
  • 07.06.2014, godz. 12.00 odsłona V – gra miejska „Wisła szepce po żydowsku”

24 maja, godz. 12.00, zbiórka w Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują rezerwacje online.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp