Wykład
18.01.2018

Relacja audio: Od Hirszfelda do marzeń o sztucznej krwi

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy do spraw hematologii, opowie o transplantacji szpiku i innych najnowszych zdobyczach współczesnej medycyny, zainspirowanych badaniami Ludwika Hirszfelda. Czy kolejne okrycia doprowadzą do stworzenia sztucznej krwi?


Wysłuchaj relacji audio z wykładu >>

Odkrycia Ludwika Hirszfelda w dziedzinie badań nad krwią umożliwiły dalszy, szybko postępujący rozwój leczenia chorób krwi. Zrozumienie, że ludzie mają różne grupy krwinek czerwonych było m.in. inspiracją do rozpoczęcia badań krwinek białych. Efekt? Odkrycie antygenów zgodności tkankowej, które umożliwiło dobór dawców szpiku i jego przeszczepianie.

Czy kolejne okrycia naukowe doprowadzą w przyszłości do stworzenia sztucznej krwi, którą będzie można przetoczyć wszystkim niezależnie od ich grupy krwi? Profesor Wiesław Jędrzejczak opowie o transplantacji szpiku i innych najnowszych zdobyczach współczesnej medycyny, zainspirowanych przez badania Ludwika Hirszfelda.


Prof. Wiesław Jędrzejczak – lekarz, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej pracy badacza i klinicysty zajmował się m.in. hematologią, transplantologią i medycyną nuklearną. Pionier w zakresie operacji przeszczepu szpiku kostnego w Polsce.

 

 

Mecenas

 

Współorganizator