Koncert
20.10.2022

Obadiah – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm

Wybitni artyści jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej zagrają w Warszawie w dniach 20-25 października podczas szóstej edycji Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Inauguracja festiwalu odbędzie się w Muzeum POLIN.

W 1918 roku w Kairze odkryto średniowieczny manuskrypt zawierający tajemniczą notację muzyczną. Melodie do starotestamentowych tekstów po hebrajsku były zapisane w sposób charakterystyczny dla chorału gregoriańskiego. Autorem manuskryptu był Obadiah Neofita. Włoch, który krótko po ślubach kapłańskich, zainspirowany snem, dokonał konwersji na judaizm, przyjmując w 1102 roku imię Obadiah.

Po tajemnicze kompozycje z kairskiego zwoju sięga, specjalnie dla Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary, wybitny wiolonczelista, kompozytor i aranżer Tomasz Pokrzywiński. Jego pasją jest twórcze eksplorowanie pogranicza klasyki, jazzu i świata improwizacji i kreowanie nowych, intrygujących muzycznych wartości. Pokrzywiński wraz ze stworzoną przez siebie, a złożoną z doskonałych instrumentalistów, międzynarodową formacją Ensemble Labirhythm podejmuje wyzwanie rekonstrukcji dzieła średniowiecznego twórcy. Kierując się wyjątkową wrażliwością, umieszcza je we współczesnym muzycznym świecie.

Projekt "Obadiah" to niezwykła wyprawa do magicznej, zapomnianej przeszłości muzycznej i opisywanie jej na nowo językiem XXI wieku. To także olbrzymi wkład w przywracanie muzycznego, wielokulturowego dziedzictwa ludzkości.

Wystąpią:

 • Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, wiolonczela barokowa
 • Dorota Szczepańska – sopran
 • Alon Sariel – lutnie, mandolina
 • Wojciech Lubertowicz – duduk, bębny obręczowe
 • Mirosław Feldgebel – klawesyn, harfa.

O Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary:

Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary to festiwal muzyczny, którego 6. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 20-25 października 2022. Jego celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój oraz budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Od tego roku Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, chcemy wyrazić naszą solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.

Artyści zaproszeni do współtworzenia szóstej edycji Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju… Wszystkie koncerty przygotowywane zostały specjalnie na zamówienie Festiwalu i tu będą miały swoje premiery.

Program Festiwalu:

20 października (czwartek), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 • "Obadiah" – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm

23 października (niedziela), Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

 • "Bezczas" – Hashtag Ensemble

  Do czułego, pełnego subiektywnych emocji szybowania nad tym, co zanurzone w czasie, a tym, co poza czasem, zaprasza formacja Hashtag Ensemble, przygotowując z myślą o Festiwalu projekt "Bezczas". Usłyszymy w nim utwory trojga kompozytorów – gigantów muzyki współczesnej: "Cendres" Kaiji Saariaho, "Vox Balaenae" George’a Crumba i "Why Patterns?" Mortona Feldmana. Utwory te są niezwykłym obrazem zmagań twórców z Czasem jako kategorią mistyczną i muzyczną.
 • "Kwartety Tansmana" – Atom String Quartet

  W przygotowywanym na Festiwal projekcie ASQ zawarł dwa kwartety smyczkowe, oznaczone numerami 3 i 5. Pierwszy powstał w roku 1925, drugi w roku 1940. O ile "Kwartet smyczkowy nr 3" pełen jest odwołań do polskiej muzyki ludowej i tradycji żydowskiej, to w "Kwartecie smyczkowym nr 5" pojawiają się także rozwibrowane muzyczne emocje będące niezwykłym sygnałem zbliżającej się Zagłady. Opowiedzenie obu kwartetów niezwykłym, nowatorskim muzycznie językiem, jakim posługuje się ASQ, będzie bez wątpienia wydarzeniem na trwałe wpisującym się do kanonu naszej kultury.

24 października (poniedziałek), Studio S2 Polskiego Radia

 • "Modlitwy wirujące" – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski

  Specjalnie dla Festiwalu wybitny perkusista i kompozytor Hubert Zemler podejmuje próbę przeniesienia archaicznej, pełnej mistycyzmu i elementarnych emocji, transowej muzyki wirujących derwiszów do świata nieoczywistych brzmień dźwięków naszej doby. W tworzeniu projektu Zelmerowi towarzyszą: kurdyjski śpiewak Marouf Majidi, syryjski perkusjonalista i śpiewak Adeb Chamoun oraz partnerzy z formacji Magneto – Bartek Tyciński i Piotr Domagalski.

25 października (wtorek), Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy"

 • "Ptaki smutku, ptaki chwały" – Dziczka / SzaZa

  Podstawę wyjątkowej muzycznej opowieści "Ptaki smutku, ptaki chwały" tworzą tradycyjne ludowe pieśni ukraińskie z XVIII i XIX wieku, wybrane nie bez związku z otaczającą nas sytuacją polityczną. To pieśni o tematyce wojennej oraz pieśni żałobne, pełne smutku i mistycznej wręcz magii. Usłyszymy je w interpretacjach ukraińsko-polskiej kobiecej formacji śpiewaczej Dziczka.

  Tradycyjne pieśni ludowe zostaną wpisane w niezwykłą muzyczną przestrzeń wykreowaną przez duet SzaZa, który tworzy dwóch nietuzinkowych instrumentalistów-improwizatorów, klarnecista Paweł Szamburski i altowiolista Patryk Zakrocki. Wyczarowany przez nich świat muzyki XXI wieku doskonale splata się i uzupełnia z pełnymi wyjątkowej urody i korzennej prawdy ludowymi pieśniami śpiewanymi przez Dziczkę.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie pokaz ukraińskiego filmu "Matka Apostołów" w reżyserii Zazy Buadze z 2020 roku. Film zostanie zaprezentowany 22 października w Kinotece w ramach współpracy z Ukraina! FF.

Pełen program festiwalu i bilety dostępne na stronie: muzykapokoju.pl

 

Partnerami Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary są: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy", Ukraina! FF, "Ruch Muzyczny", Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, eWejściówki.pl, biletyna.pl, GoingApp

Darczyńcy: Fundacja ORLEN, Fundacja Lotto, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Firma Jarczyński

Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Patroni medialni: Polskie Radio Program Drugi, TVP Kultura, "Polityka", Wyborcza.pl , Jazzarium, Prestoportal.pl